Malina jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej sadzonych krzewów w Polsce. Owoce te uwielbiają wszyscy, ze względu na to, że mają one szereg różnych zastosowań. Smakują dobrze zerwane prosto z krzaka, jak również w deserach i przetworach. Maliny w ogrodzie świetnie się prezentują i właściwie pielęgnowane odwdzięczą się dorodnymi owocami. Uprawa malin wymaga czasu i poświęcenia, jednak zdecydowanie warto się przy nich napracować. Postaramy się wyjaśnić jak i gdzie sadzić maliny, jak pielęgnować maliny, oraz co zrobić, aby było dużo malin na krzakach.
Czym charakteryzuje się malina?
Malina jest krzewem, charakteryzującym się zielonymi liśćmi, z białawym spodem. Wyrasta do około dwóch metrów wysokości, oraz ma długie wiotkie pędy, pokryte kolcami. Malina posiada wiele odmian, różniących się kolorami owoców, oraz sposobem uprawy. Wyróżnia się maliny jesienne które powtarzają kwitnienie i maliny letnie, które nie powtarzają kwitnienia. Maliny letnie posiadają owocujące pędy dwuletnie, a jesienne jednoroczne i dwuletnie. Najbardziej znane są te, z owocami o kolorze czerwonym. Maliny posiadają wiele witamin, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Maliny w ogrodzie z reguły kwitną w okresie od maja do sierpnia.
Jak i gdzie sadzić maliny w ogrodzie?
Maliny można sadzić wiosną oraz jesienią. W jesieni będzie to okres końca października, aż do połowy listopada. Maliny w ogrodzie lubią lekko kwaśną glebę, powinna być ona również wilgotna i żyzna. Należy unikać suchych, piaszczystych, zalewanych miejsc. Sadzonki malin należy sadzić raczej płytko, do około 20 cm. Najlepsza odległość między sadzonkami to około pół metra. Warto pomyśleć nad zrobieniem redlin do uprawy malin (usypanych wałów z ziemi), wtedy ograniczy się, ryzyko chorób korzeniowych. Maliny letnie potrzebują podpór – szpalerów, w przypadku malin jesiennych nie ma takiej potrzeby. Należy pamiętać aby wybrać dla malin ciepłe i nasłonecznione miejsce. Zapobiegnie to chorobom związanym z grzybami. Należy pamiętać, żeby po posadzeniu, jak najszybciej przyciąć maliny.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja malin?
Ważne aby wiedzieć jak prawidłowo pielęgnować maliny. Pielęgnacja malin jesiennych a letnich nieco się różni. W obu tych przypadkach, trzeba uważnie obserwować krzewy, czy nie są atakowane przez przędziorki lub mszyce. Ważne, aby zaraz po zaobserwowaniu, jak najszybciej zareagować, bo owady te mogą całkowicie spustoszyć maliny. Nawadnianie jest w przypadku malin bardzo istotną czynnością. Im większe upały, tym zwiększa się zapotrzebowanie maliny na wodę. Zalecane jest również nawożenie nawozami mineralnymi.
Pielęgnacja maliny jesiennej
Maliny te powtarzają owocowanie i wydają owoce na jednorocznych pędach. W tym przypadku, powinno się wycinać pędy przy ziemi, zaraz po owocowaniu na jesień. Pędy których się nie wytnie, dadzą plon, jednak bardzo słaby.
Pielęgnacja maliny letniej
Te maliny, owocują na pędach dwuletnich. Należy przycinać pędy jesienią lub wiosną. Ważne aby usunąć pędy dwuletnie, które skończyły owocować. Warto również wyciąć też pędy jednoroczne, które są widocznie słabsze lub chore. Na jednym krzewie powinno pozostać 3-5 pędów.
Dużo malin na krzakach – czy to możliwe?
Starając się odpowiedzieć na pytanie co zrobić, aby było dużo malin na krzakach, trzeba podkreślić, że największy wpływ, ma odpowiednie przycinanie malin, nawadnianie, oraz nawożenie. Najprostszym sposobem na to aby malina obficie owocowała, jest dbanie o to, aby gleba na której rośnie była zawsze wilgotna. Można wykorzystać do tego różnego rodzaju systemy nawadniające. Ważne jest również ucinanie pędów, jeśli pozostawimy za dużo pędów, będą one słabe i chore, a owoców będzie mniej i będą niewielkie.