Wyspa w kuchni to marzenie wielu domowników. Kluczem do sukcesu jest stworzenie wysokiej jakości projektu, dlatego nie obejdzie się bez wsparcia ze strony fachowców. Kuchenna wyspa łączy w sobie elegancję, komfort użytkowania oraz funkcję ozdobną. Sprawdza się praktycznie w każdym stylu aranżacyjnym, chociaż najbardziej docenią ją sympatycy stylu skandynawskiego, nowoczesnego, klasycznego czy też angielskiego. Urządzenie kuchni z wyspą może być jednak dość czasochłonne, więc na samym początku musimy się uzbroić w cierpliwość. Jedynie przemyślane działania doprowadzą nas do pożądanego sukcesu. Wyspa w kuchni przyda się przede wszystkim wtedy, gdy często organizujemy spotkania rodzinne i wspólne biesiady. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na niej gotować oraz przyrządzać swoje ulubione posiłki. Od tej pory organizacja pracy w kuchni będzie stała na odpowiednio wysokim poziomie.
Wyspa w kuchni – o czym trzeba pamiętać?
Wyspa w kuchni to szereg różnych obowiązków. Może to być dodatkowy blat roboczy lub też główny element kuchni, na którym będziemy wykonywać najważniejsze czynności. Bardzo dużym zainteresowaniem ze strony wymagających domowników cieszą się wyspy kuchenne ze zlewozmywakami oraz płytami grzewczymi. Oczywiście jest to równoznaczne z większym nakładem prac, ponieważ miejsce, w którym znajdzie się wyspa musi być wyposażone w odpływ kanalizacyjny oraz instalację odprowadzania oparów.
Nie da się ukryć, że największą zaletą wyspy w kuchni jest powiększenie przestrzeni roboczej. Kuchnia stanie się przestronna, przytulna i klimatyczna. Zaczniemy w niej spędzać zdecydowanie więcej czasu, np. na przygotowywaniu wspólnych obiadów lub kolacji. Wyspę w kuchni z łatwością dopasujemy do swoich indywidualnych potrzeb, chociaż na samym wstępie powinniśmy zastanowić się nad tym, jakich szafek i szuflad nie może w niej zabraknąć.
Co z wymiarami wyspy kuchennej? Porady
To odpowiednia pora, aby zająć się wymiarami wyspy kuchennej. Miejmy świadomość tego, że wyspa w kuchni jest przeznaczona przede wszystkim do nieco większych wnętrz, a więc nie sprawdzi się np. w małych kawalerkach. Może to być dla nas pewne ograniczenie, ale z każdym problemem jesteśmy sobie w stanie skutecznie poradzić. Wystarczy zaangażować w to doświadczonych profesjonalistów. Jeśli chodzi o podstawowe wymiary odpowiednio zaprojektowanej wyspy w kuchni skupmy się na tym, aby:
- blat posiadał minimum 80 centymetrów długości i szerokości,
- odległość blatu od szafek i szuflad wynosiła minimum 90 centymetrów,
- hokery znajdowały się około 20-30 centymetrów poniżej blatu,
- wyspa wyposażona w sprzęty AGD miała wysokość na poziomie 85-95 centymetrów,
- wyspa będącą dodatkowym blatem roboczym miała wysokość na poziomie 100-110 centymetrów.
To zdecydowanie najistotniejsze parametry, których absolutnie nie możemy zlekceważyć. Jeśli mamy co do tego jakieś wątpliwości, czym prędzej skontaktujmy się z wykwalifikowanymi projektantami wnętrz.
Wyspa w kuchni – ile to może nas kosztować?
Zabierając się za projektowanie wyspy w kuchni musimy zwrócić uwagę na własne możliwości finansowe. Im bardziej wymagające projekty, tym więcej zapłacimy za ich wdrożenie. Nie obejdzie się bez rzeczowych i długotrwałych analiz. Gotowe wyspy kuchenne mogą nas kosztować od 700 do 1800 złotych. Indywidualne projekty wiążą się z wyższymi kosztami, zwykle jest to ustalane indywidualne. Szacuje się, że na taką wyspę przeznaczymy nawet kilka tysięcy złotych. Dużo będzie zależało m.in. od zastosowanych materiałów oraz pożądanych wymiarów.
Jak wykonać blat na wyspę kuchenną? Na co się zdecydować?
Jeśli od dłuższego czasu zastanawiamy się nad wyspą w kuchni musimy mieć świadomość tego, że blat na taką wyspę może być wykonany z przeróżnych materiałów. Weźmy pod uwagę wszystkie dostępne propozycje, a jedynie wtedy uda nam się wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Największą popularnością cieszą się obecnie blaty stworzone z:
- kamienia,
- tworzywa sztucznego,
- drewna.
Te ostatnie pozwalają nam na bliskie obcowanie z naturą i prezentują się nad wyraz elegancko oraz estetycznie. Zostaną docenione przez wszystkich zaproszonych gości. Blaty z kamienia są za to nietuzinkowe, trwałe i atrakcyjne w odbiorze. Kluczowe jest to, aby blat był w pełni odporny na zarysowania, zabrudzenia oraz wilgoć. Jak widać podjęcie ostatecznej decyzji wcale nie będzie łatwe, dlatego też skonsultujmy się z profesjonalistami i wspólnie podejmijmy odrzućmy najmniej korzystne opcje.
Największe zalety wyspy w kuchni
Pozostało nam przeanalizować największe zalety omawianej wyspy w kuchni. Jest ich dość dużo, dlatego też takie rozwiązanie szybko nie wyjdzie z mody i w najbliższym czasie znajdzie szerokie grono nowych zwolenników. Wyspa w kuchni wpływa na efekt wizualny całego pomieszczenia, które staje się atrakcyjne, prestiżowe i klasowe. Jest to również możliwość wspólnego gotowania z pozostałymi członkami rodziny, domownikami lub znajomymi. Sprawdza się to np. wtedy, gdy organizujemy romantyczną randkę z ukochanym partnerem.
Wyspa w kuchni może stanowić dodatkową przestrzeń dla szafek kuchennych, a więc od tej pory nie będziemy mieć żadnych problemów z tym, aby przechowywać ręczniki papierowe, akcesoria kuchenne, sprzęty, itd. Warto też pamiętać o tym, że wyspa skraca dystans między poszczególnymi urządzeniami AGD. Gotowanie staje się przyjemniejsze, łatwiejsze i mniej kłopotliwe. Domownicy chętnie decydują się na wyspę w kuchni, ponieważ to gwarancja modnego zaaranżowania przestrzeni oraz otwarcia kuchni na salon i jadalnię.
Wyspa w kuchni – krótkie podsumowanie
Zajmiemy się teraz krótkim podsumowaniem artykułu o wyspie w kuchni. To nowoczesne i ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim w większych pomieszczeniach. Wyspa w kuchni łączy w sobie elegancję, funkcjonalność, komfort użytkowania oraz funkcję ozdobną. Aktualnie największą popularnością cieszą się wyspy kuchenne ze zlewozmywakami oraz płytami grzewczymi, dzięki którym gotowanie jest przyjemniejsze, szybsze i znacznie bardziej komfortowe. Miejsce, w którym znajdzie się taka wyspa musi być wyposażone w instalację odprowadzania oparów i odpływ kanalizacyjny.
Jak widać możemy się zdecydować na różne opcje, dlatego też zaleca się skorzystać z pomocy architektów wnętrz. Kluczową kwestią będą dla nas idealne wymiary wyspy w kuchni. Chodzi o to, aby blat posiadał minimum 80 centymetrów szerokości i długości, a odległość blatu od szafek wynosiła około 90 centymetrów. Hokery muszą się znajdować 20-30 centymetrów poniżej blatu, wyspa wyposażona w sprzęty AGD ma około 85-95 centymetrów wysokości, a ta będąca jedynie dodatkowym blatem roboczym 100-110 centymetrów.
Jeśli chodzi o to, ile będzie nas kosztować wyspa w kuchni dużo zależy m.in. od tego, z jakich materiałów zostanie wykonana oraz jakie będą jej finalne wymiary. Gotowe wyspy mogą nas kosztować od 700 do 1800 złotych, natomiast za indywidualne projekty zapłacimy nawet kilka tysięcy złotych. O wszystkim poinformują nas wybrani fachowcy. Blat na wyspę kuchenną może być stworzony z kamienia (trwałość, niebanalność), drewna (estetyka, elegancja i bliskość natury) czy też tworzywa sztucznego. Istotne jest to, aby był odporny na wilgoć i zarysowania. Jedną z największych zalet wysp w kuchni jest to, iż powalają nam na wspólne gotowanie z rodziną, domownikami lub zaproszonymi gośćmi. Poza tym otwierają kuchnię na salon i jadalnię oraz dają nam dodatkową przestrzeń na zaaranżowanie szafek kuchennych (łatwe przechowywanie ręczników papierowych, sprzętów i niezbędnych akcesoriów).