Pawlacz – w jaki sposób go zaaranżować? Cenne porady

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pawlacz znajdował się praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Sporą popularność zyskał zwłaszcza w czasach PRL. To niezwykle funkcjonalny schowek przy suficie, w którym można przechowywać rozmaite drobiazgi, tak aby uporządkować własny salon, sypialnię, przedpokój czy też pokój dziecięcy. Co prawda obecnie popularność pawlaczy nie jest już tak duża, jednak można się z nimi spotkać przede wszystkim we wnętrzach, które mają być optycznie powiększone i rozjaśnione. Kluczowe jest to, aby pawlacze skutecznie współgrały z pozostałymi meblami i ozdobami (dekoracjami). Musimy je wkomponować w wystrój mieszkania, w czym pomogą nam doświadczeni projektanci wnętrz. Nie bójmy się korzystać z ich usług, skoro możemy z nich wyciągnąć wiele dobrego.

Pawlacze – czym tak właściwie są i czemu warto na nie postawić?

Jak już zostało wspomniane pawlacze to szafki (schowki) montowane tuż przy suficie. Znajdują zastosowanie m.in. w mieszkaniach o stosunkowo małym metrażu, tak aby wygospodarować w nich nieco więcej wolnej przestrzeni. W pawlaczach możemy przechowywać swoje pamiątki, ale też rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień, a nie chcemy ich wyrzucać na śmietnik. Dużo zależy od tego, w jaki sposób zaaranżujemy pawlacz, dlatego skorzystajmy w tym zakresie ze wskazówek profesjonalistów. Nie wszyscy się przecież na tym znamy, więc dużo korzystniejszym pomysłem jest zaufanie specjalistom z branży wnętrzarskiej.

Pawlacze to dodatkowe miejsce na różnego rodzaju przedmioty czy też zabawki. Sami decydujemy o tym, co konkretnie w nich umieścimy. Jeśli chcemy zyskać odrobinę wolnego miejsca w salonie lub sypialni powinniśmy przystąpić do ich szybkiego zaprojektowania oraz prac montażowych. Najpierw jednak przekonajmy się, czy jest to dla nas odpowiednie rozwiązanie.

Jak samemu wykonać pawlacz? Co będzie nam potrzebne?

Za wykonanie pawlacza możemy zabrać się samodzielnie. Jeśli posiadamy rozwinięte umiejętności techniczne i dysponujemy niezbędnymi narzędziami wszelkie prace przebiegną bez przykrych niespodzianek. W razie jakichkolwiek problemów zdecydujmy się na usługi fachowców, którym z pewnością zajmie to zdecydowanie mniej czasu.

Dużym zainteresowaniem ze strony domowników cieszą się aktualnie pawlacze na wymiar. Dzięki temu mamy pewność, że będą optymalnie dopasowane do konkretnego wnętrza. Najlepiej przeznaczyć na nie wolną wnękę. W ten sposób całość będzie się prezentować niezwykle efektownie i schludnie. Może to być również luźno wiszący schowek. Ostateczna decyzja należy do nas samych, dlatego bardzo dokładnie ją przeanalizujmy. Do wykonania wysokiej klasy pawlacza potrzebujemy:

  • płyt montażowych (najlepiej z włókien drzewnych),
  • kołków,
  • listew,
  • ramiaków,
  • frontów,
  • kątowników,
  • kantówek,
  • wiertarki,
  • zawiasów i uchwytów,
  • magnetycznych zamków,
  • wkrętów,
  • gwoździ i śrubek.

To zdecydowanie najważniejsze elementy, w które jak najszybciej musimy się wyposażyć, aby prace przebiegły zgodnie z planem. Zanim przejdziemy do wykonania omawianej konstrukcji dokonajmy najpierw rzetelnych pomiarów (długość i szerokość miejsca, w którym ma zawisnąć schowek). Działamy precyzyjnie i bez pośpiechu.

W jakich wnętrzach sprawdzą się pawlacze? Przydatne porady

Miejmy na uwadze to, że pawlacze sprawdzą się w różnych wnętrzach. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby taka szafka znalazła się pod sufitem w pomieszczeniach aranżowanych na styl industrialny (w tym przypadku zdecydujmy się na drzwiczki z płyty imitującej beton), skandynawski (podkreślenie praktyczności, drzwi w kolorze beżu lub szarości) czy też glamour (możemy połączyć go z atrakcyjnymi taśmami LED, wykorzystajmy również płyty w kolorze białym).

Każda z tych propozycji ma swoje mocne strony, dlatego nie bójmy się eksperymentować. Bądźmy otwarci na nowe pomysły, a wkrótce może się okazać, że był to dla nas prawdziwy strzał w dziesiątkę. Pawlacze to ciekawe uzupełnienie kawalerek, ale też mieszkań w blokach z dużej płyty. Powoli wraca na nie moda, więc opłacałoby się im bliżej przyjrzeć.

Pamiętajmy o tym, że pawlacz sprawdzi się nie tylko w salonie i przedpokoju, ale też w sypialni. Jeśli zdecydujemy się na montaż takiego schowka w salonie umieśćmy go nad telewizorem i wykorzystajmy nowoczesne fronty, tak aby nadać mu minimalistycznego stylu. Pawlacz w sypialnie powinien znaleźć się z kolei nad łóżkiem. Przechowamy w nim własne ubrania, sprzęt sportowy, obuwie, pościel, prześcieradła, koce, poduszki czy też książki.

Pawlacze – komu mogą się spodobać?

Pawlacze spodobają się przede wszystkim tym osobom, które lubią eksperymentować i nie boją się zmian aranżacyjnych. Oczywiście powinniśmy działać w tym zakresie przemyślanie i racjonalnie, dlatego opłacalnym krokiem jest nawiązanie współpracy z architektami wnętrz. Odpowiednio wykonany pawlacz pozwoli nam zyskać dodatkowe miejsce na przechowywanie przedmiotów, które przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu (nie korzystamy z nich na co dzień), ale będą nam potrzebne w przyszłości. Nowocześnie zaprojektowany schowek rozświetli wnętrze, nada mu nietuzinkowego charakteru i będzie idealnym uzupełnieniem wielu ozdób. Nie da się ukryć, że funkcjonalny pawlacz przypadnie do gustu m.in.:

  • właścicielom mniejszych mieszkań,
  • seniorom, którzy mają sentyment do mebli znanych z czasów PRL.

Jeśli znajdujemy się w którejś z powyższych grup skorzystanie z takiego pomysłu może być dla nas bardzo wartościowym doświadczeniem. Montaż pawlacza nie jest zbyt skomplikowany i czasochłonny. Wcale nie musimy na to również wydawać ogromnych pieniędzy. Duże znaczenie ma oczywiście to, jak konkretnie ma wyglądać cała konstrukcja oraz z jakich materiałów będziemy korzystać. Dajmy działać profesjonalistom i wsłuchajmy się w ich wskazówki, a proces zakończy się pożądanym sukcesem. Nasze wnętrza zyskają na wartości estetycznej i poczujemy się w nich komfortowo.

Pawlacz – krótkie podsumowanie

Najwyższa pora na krótkie podsumowanie artykułu o pawlaczach. To funkcjonalne schowki, które największą popularnością cieszyły się za czasów PRL, jednak moda na nie powoli wraca. Montuje się je tuż przy suficie i pozwalają nam na uzyskanie dodatkowej przestrzeni na przechowywanie rozmaitych przedmiotów (w tym m.in. obuwia, odzieży, książek, poduszek, pościeli, prześcieradeł czy też sprzętu sportowego i zabawek).

Miejmy na uwadze to, że pawlacze spodobają się przede wszystkim właścicielom mniejszych mieszkań i seniorom, którzy z sentymentem podchodzą do mebli cenionych w czasach PRL. Nowocześnie zaprojektowane umożliwią nam rozświetlenie wnętrza i jego optyczne powiększenie. Przechowujemy w nich te rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień (i zazwyczaj nam przeszkadzają), ale sięgniemy po nie w niedalekiej przyszłości.

Pawlacze mogą być przez nas wykonane w pojedynkę, lecz jeśli nie dysponujemy w tym zakresie odpowiednimi umiejętnościami zdecydujmy się na skorzystanie z usług wykwalifikowanych fachowców. Do wykonania pawlacza będziemy potrzebować m.in.: wkrętów, uchwytów, magnetycznych zamków, ramiaków, frontów, wiertarki, zawiasów, gwoździ, śrubek, kantówek, kątowników, płyt montażowych (najlepiej z włókien drzewnych), listew i kołków. Nie zapominajmy również o solidnych pomiarach.

Dobrą informacją dla zainteresowanych osób jest to, że pawlacze są bardzo uniwersalne. Pasują do wnętrz industrialnych (drzwiczki imitujące beton), skandynawskich (szare lub beżowe drzwiczki) czy też glamour (z białymi drzwiczkami, w połączeniu z taśmami LED). Możemy na nie postawić w salonach (nad telewizorami), przedpokojach i sypialniach (nad łóżkiem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
lustro w łazience

Lustro w łazience - jakie propozycje wziąć pod uwagę?

Następny artykuł
odkurzanie

Najważniejsze informacje na temat odkurzania. Jak wpływa na zdrowie?

Podobne artykuły