Urządzanie wnętrz zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji oraz potrzeb. Oczywiście możemy nawiązać współpracę z fachowcami, ale niektóre prace wykonamy samodzielnie. W końcu to nasze mieszkanie (lub dom) i to my mamy się w nim czuć w pełni komfortowo. Innowacyjnym rozwiązaniem jest wanna w sypialni, która jest wyznacznikiem nowych granic aranżacyjnych, a ponadto przełamuje znany do tej pory podział domowej przestrzeni. Taka wanna pozwala nam zaoszczędzić sporo miejsca, a jednocześnie dba o nasz relaks, odprężenie organizmu i stworzenie wyjątkowego klimatu w sypialnianej scenerii. Wanna w sypialni to skuteczne połączenie efektownego wykończenia wnętrza, ponadczasowości, stylu i wygody użytkowania. Nic dziwnego, że tego typu rozwiązania mają obecnie tak szerokie grono zwolenników, chociaż do dyspozycji mamy wiele różnych możliwości.
Wanna w sypialni – czym się charakteryzuje?
Wanna w sypialni zyskuje duże uznanie ze względu na swoją niebanalność, oryginalność i kreatywne podejście do aranżacji wnętrz. Doskonale sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych oraz glamour. W sypialni znajdzie się jedynie wspomniana wyżej wanna, natomiast pozostałe elementy sanitarne (WC czy też umywalka) pozostaną w łazience. Wanna w sypialni to doskonały wybór dla singli, małżeństw czy też zakochanych par. Jeśli jesteśmy singlami możemy mieć pewność, że w trakcie wypoczynku w sypialnianej wannie nikt nie będzie nam przeszkadzał. Z kolei małżeństwa i pary mogą w niej spędzić romantyczne chwile po wyczerpującym dniu w pracy.
Jakie są zalety posiadania wanny w sypialni? Czy takie rozwiązanie ma jakiekolwiek wady?
Posiadanie wanny w sypialni niesie za sobą wiele różnych zalet. Zwróćmy uwagę m.in. na:
- nieszablonową aranżację wnętrza,
- stworzenie intymnego i romantycznego klimatu,
- wygodę użytkowania – kąpiel bierzemy w dowolnie wybranym momencie, np. tuż przed snem i od razu po wyjściu z wanny możemy położyć się do łóżka,
- uniwersalność – dla singli, małżeństw oraz par.
To najważniejsze zalety, których nie powinniśmy bagatelizować. Wiedzmy jednak o tym, że wanna w sypialni ma również kilka słabych stron. Potrzebujemy dużo wolnej przestrzeni, więc na takie rozwiązanie nie pozwolimy sobie np. w małych kawalerkach, a do tego musimy doprowadzić do niej instalację wodno-kanalizacyjną i przystosować podłogę. Zajmie nam to trochę czasu, ale efekty będą zniewalające. Każdy z nas powinien to dokładnie przemyśleć i podjąć rozsądną decyzję w porozumieniu z pozostałymi domownikami.
Wanna w sypialni – jak się za to zabrać? Gdzie się sprawdzi?
Zabranie się za aranżację wanny w sypialni wymaga od nas pewnej wiedzy oraz sporych umiejętności. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby zabrać się za to w pojedynkę, czym prędzej zwróćmy się po pomoc do doświadczonych specjalistów. Wszelkie prace zostaną znacznie przyspieszone, a my będziemy mieć pewność, że po drodze nie dojdzie do żadnych pomyłek. Kluczowe jest przestrzeganie następujących zasad:
- sprawdźmy nośność stropu – pamiętajmy o tym, że wanny mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów (w zależności od tego, na jaki konkretnie model się zdecydujemy). Upewnijmy się, że sypialniana podłoga utrzyma takie obciążenie i nie narazimy się na żadne przykre konsekwencje,
- przygotujmy podłoże – to dość czasochłonne przedsięwzięcie, ponieważ będziemy zmuszeni doprowadzić do wanny instalację wodno-kanalizacyjną i umożliwić wodzie swobodny odpływ,
- zabezpieczmy powierzchnię przed nadmiarem wilgoci – w najbliższej odległości od wanny powinny się znaleźć płytki ceramiczne, natomiast na ścianie ułóżmy kafelki lub też zdecydujmy się na wykorzystanie wodoodpornej farby. Weźmy pod lupę wszystkie wspomniane wyżej możliwości i przedyskutujmy to z fachowcami,
- wybierzmy model pasujący do stylu naszej sypialni – jeśli będzie to nowoczesne wnętrze, sięgnijmy po nowocześnie zaprojektowane wanny,
- wyznaczmy miejsce dla wanny oraz baterii wannowej – cała konstrukcja nie może się znaleźć zbyt blisko łóżka.
Jak widać wanna w sypialni może się okazać strzałem w dziesiątkę, lecz na samym początku musimy wykonać wiele różnych czynności, aby efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Wanny w sypialni są przeznaczone przede wszystkim do nieco większych wnętrz, gdyż wymaga to od nas zaaranżowania nie tylko wanny, ale też baterii, półki na kosmetyki, itd. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zdecydować się na takie rozwiązanie w nieco mniejszych domach, ale konieczne będzie przeorganizowanie przestrzeni.
Wanna w sypialni – na jakie modele oraz dodatki warto postawić?
Zastanówmy się jeszcze nad tym, na jakie konkretnie modele wanien w sypialni warto postawić i z jakimi dodatkami powinniśmy je zestawiać? We wnętrzach industrialnych sprawdzą się czarne wanny o okrągłym lub prostokątnym kształcie. W sypialniach aranżowanych na jasne barwy stawiajmy z kolei na białe wanny ze złotymi lub srebrnymi elementami, natomiast we wnętrzach retro doskonałym wyborem okażą się wanny na stylizowanych nóżkach z retro bateriami.
Najbardziej rozpowszechnioną propozycją jest ustawienie wanny w centrum własnej sypialni. Jeśli mamy jednak do dyspozycji nieco mniejszą przestrzeń, zdecydujmy się na jej ustawienie pod ścianą. Nie każda osoba wie, jakie dodatki urozmaicą wannę w sypialni. Mogą to być m.in.: klasyczne szafki łazienkowe, doniczki, rośliny, półki na kosmetyki, stylowe wieszaki, kinkiety oraz taśmy LED. W tym zakresie przydadzą się porady ze strony wykwalifikowanych architektów wnętrz, obok których nigdy nie powinniśmy przechodzić obojętnie.
Wanna w sypialni – krótkie podsumowanie
Pora na krótkie podsumowanie artykułu o wannach w sypialni. To innowacje rozwiązanie, które pozwoli nam przełamać dotychczasowy podział domowej przestrzeni. Wanna w sypialni jest połączeniem stylu, ponadczasowości, wygody użytkowania i efektownego wykończenia wnętrza.
Wanna w sypialni sprawdza się przede wszystkim w nieco większych wnętrzach aranżowanych na styl nowoczesny lub glamour, chociaż oczywiście możemy na nią postawić również w mniejszych domach (konieczność przeorganizowania przestrzeni). Do największych zalet wanien w sypialni możemy zaliczyć: nieszablonową aranżację wnętrza, uniwersalność (dla singli, par i małżeństw), wygodę użytkowania (tuż po kąpieli możemy się położyć do łóżka) i stworzenie intymnego oraz romantycznego klimatu. Jeśli chcemy poszerzyć naszą wiedzę o słabych stronach wanien w sypialni powinniśmy mieć na uwadze to, że będziemy zmuszeni doprowadzić do niej instalację wodno-kanalizacyjną i umożliwić wodzie swobodny odpływ. Nie obejdzie się też bez przystosowania podłogi.
Aranżacja wanny w sypialni może się okazać dość czasochłonna i skomplikowana. Skupmy się zatem na wykonaniu następujących czynności: sprawdźmy nośność stropu (wanna może ważyć nawet kilkaset kilogramów), przygotujmy podłoże, zabezpieczmy powierzchnię przed nadmiarem wilgoci (wykorzystanie płytek ceramicznych, a na ścianach kafelki lub wodoodporna farba), wybierzmy model pasujący do stylu sypialni i wyznaczmy miejsce dla wanny oraz baterii wannowej. Nie bójmy się korzystać ze wsparcia doświadczonych i obeznanych w temacie specjalistów.
Jeśli nie wiemy, które modele wanien sprawdzą się w naszej sypialni pamiętajmy o tym, że czarne wanny o okrągłym lub prostokątnym kształcie sprawdzą się we wnętrzach industrialnych, białe wanny ze złotymi i srebrnymi elementami będą uzupełnieniem wnętrz w jasnych barwach, a w sypialniach w stylu retro stawiajmy na wanny ze stylizowanymi nóżkami i retro bateriami. Wiele osób decyduje się na ulokowanie wanny w centrum sypialni (alternatywą jest umieszczenie jej pod ścianą – mniejsze wnętrza), natomiast starajmy się ją zestawiać z taśmami LED, kinkietami, doniczkami, klasycznymi szafkami łazienkowymi, roślinami, półkami na kosmetyki i stylowymi wieszakami.