Wykusz w salonie to dość niecodzienna forma architektoniczna, która wystaje poza projektowaną nieruchomość, ale tworzy z nią spójną całość. Prace nad wykuszem nie należą do najłatwiejszych, dlatego zaleca się, aby za każdym razem sięgać po porady ze strony doświadczonych architektów. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć komfortowy w użytkowaniu budynek, który zdoła sprostać naszym oczekiwaniom. Wykusz w salonie jest całkowicie zabudowany, lecz powinniśmy wiedzieć o tym, że może występować pod kilkoma różnymi postaciami. Zdecydowanie najważniejsze jest to, aby był “zawieszony” nad ziemią, a więc znajdował się np. na piętrze.
Wykusz w salonie – co za nim przemawia? Zbiór najważniejszych zalet
Za wykuszem w salonie przemawia wiele zalet. Weźmy je pod lupę, tak aby mieć pewność, że omawiane rozwiązanie okaże się dla nas strzałem w dziesiątkę. Dzięki wykuszowi nasz salon będzie optycznie powiększony, a my zyskamy nieco więcej wolnej przestrzeni aranżacyjnej. Ponadto cały budynek zyska na wartości estetycznej. Będzie zdecydowanie atrakcyjniejszy w odbiorze zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jeśli zdecydujemy się na wykusz w salonie możemy go zaprojektować w następujący sposób:
- stworzyć tam kącik do czytania lub całkowitego relaksu (np. do drzemki po obiedzie, słuchania muzyki, nauki, itd.),
- zaaranżować go na niewielki gabinet, w którym będziemy wykonać obowiązki zawodowe, tak aby nikt nam nie przeszkadzał, a jednocześnie my sami nie będziemy wchodzić komuś “w paradę”,
- umieścić tam sofę i fotele wypoczynkowe.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykusz w salonie posłużył nam jako jadalnia. Przedyskutujmy to z pozostałymi domownikami, a wspólnie podejmiemy optymalną decyzję. Omawiane rozwiązanie z pewnością poprawi nasze samopoczucie, a większości odbiorców skojarzy się też z klasą, luksusem, prestiżem i elegancją. Zyskamy więcej miejsca na wyposażenie salonu w niezbędne meble, a przy okazji możemy go skutecznie doświetlić. Wystarczy, że postawimy na przeszklony (częściowo lub całkowicie) wykusz w salonie.
Czy wykusz w salonie ma jakieś minusy? Na co zwrócić uwagę?
Każda propozycja aranżacyjna ma swoje plusy, jak i minusy. Nie powinniśmy skupiać się jedynie na tych pierwszych, ponieważ szybko okaże się, że wykusz w salonie nie był dla nas właściwym wyborem. Jeśli chodzi o największe minusy wykuszu w salonie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że aranżacja takiej przestrzeni pochłonie z naszego budżetu dodatkowe środki. Nie każdego na to stać, więc w pierwszej kolejności przeanalizujmy swoje możliwości, a dopiero potem działajmy.
Najtańszym rozwiązaniem będą dla nas stosunkowo proste bryły. Najlepiej porozmawiać na ten temat z doświadczonymi fachowcami i wspólnymi siłami wybrać najkorzystniejszą propozycję. Pamiętajmy też o tym, że eksploatacja budynku, w którym znajdzie się wykusz będzie nieco droższa (m.in. ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na ogrzewanie). Przeszklony wykusz może również doprowadzić do tego, że nasz salon w porze letniej zacznie się bardzo szybko nagrzewać. Może nam to przeszkodzić m.in. w swobodnym wypoczynku czy też w realizowaniu obowiązków zawodowych.
Wykusz w salonie – nigdy nie działajmy w pośpiechu
Kluczową kwestią dla wszystkich zainteresowanych osób jest to, aby wykusz w salonie nie powstawał w pośpiechu, bo to właśnie wtedy najłatwiej o popełnienie jakichś poważnych błędów. Nie da się ukryć, że będzie to dla nas bardzo ciekawa i widowiskowa forma architektoniczna, ale na jej zaprojektowanie i zaaranżowanie musimy mieć dodatkowe pieniądze. Realizacja takiego przedsięwzięcia wymaga od nas sporego zaangażowania oraz czasu, ale uzyskane efekty powinny przejść nasze najśmielsze oczekiwania. Jeśli szukamy dla siebie dodatkowej przestrzeni na meble, część wypoczynkową lub jadalnianą, a nawet na kącik do czytania, wykusz w salonie okaże się najwłaściwszą inwestycją.
Wykusz w salonie – krótkie podsumowanie
Przechodząc do krótkiego podsumowania artykułu o wykuszu w salonie miejmy na uwadze to, że jest to dość nietypowa forma architektoniczna, która wystaje poza projektowaną nieruchomość, ale tworzy z nią harmonijną całość. Wykusz może być częściowo lub całkowicie przeszklony, a to od nas samych zależy to, w jaki sposób go urządzimy. Możemy postawić m.in. na kącik do czytania, sofę i fotele wypoczynkowe, jadalnię lub też niewielki gabinet.
Do największych zalet wykuszu w salonie zaliczymy to, iż nasz salon będzie optycznie powiększony, a my sami zyskamy odrobinę dodatkowej przestrzeni na wyposażenie go w niezbędne meble. Budynek stanie się też atrakcyjny w odbiorze (od wewnątrz i na zewnątrz). Do minusów musimy z kolei zaliczyć m.in.: stosunkowo długi czas realizacji projektu, konieczność wyłożenia dodatkowych pieniędzy, droższą eksploatację budynku i szybkie nagrzewanie się salonu w porze letniej. Najtańsze będą dla nas proste bryły, dlatego porozmawiajmy o tym z wykwalifikowanymi architektami i wspólnie wybierzemy najkorzystniejszą opcję.