Uprawa pomidorów w tunelu foliowym

Najczęściej uprawianą rośliną w tunelu foliowym jest pomidor. W takich warunkach pomidory mogą wzrastać niedoświadczone wiatrem czy deszczem. Jednocześnie foliowy tunel chroni pomidory przed szkodnikami. Jak wygląda uprawa pomidorów pod folią i które odmiany pomidorów są najlepsze do tego rodzaju uprawy?

Uprawa pomidorów pod folią – jaką odmianę wybrać?

Wybór odmiany pomidorów do uprawy pod folią jest bardzo ważny i powinien być przemyślany. Najważniejszą zasadą, jaką trzeba się kierować, jest to, by krzewy pomidorów zmieściły się w tunelu. Przy czym warto pamiętać, że tunel do uprawy pomidorów powinien mieć min. 180 cm wysokości, co zapewni krzewom idealne warunki do swobodnego rozrastania się. Jakie odmiany pomidorów są najlepsze do uprawy pod folią?

  • Tsarine, Brooklyn i Boderine – wysokorosnące odmiany,
  • Minaret oraz Ivet – odmiany samokończące (czyli takie, które same kończą swój wzrost po osiągnięciu określonej wysokości),
  • tzw. pomidory koktajlowe (dają mnóstwo małych owoców i są łatwe w uprawie. Są polecane dla początkujących ogrodników).

Jak sadzić pomidory w tunelu, by cieszyć się pysznymi i soczystymi owocami?

Uprawa pomidorów w tunelu zaczyna się od przygotowania rozsady. Najlepiej, jeśli wyhodujemy ją samodzielnie z nasion. Jej przygotowanie trwa od 6 do 8 tygodni. Nasiona wysiewamy na początku marca na podłożu torfowym, który ma pH ok. 6,0. Nasiona przysypujemy ziemią na ok. pół centymetra. Tak przygotowane nasiona kiełkują w temperaturze ok. 25 stopni Celsjusza. Można trzymać je w domu przy oknie lub w ogrzewanej szklarni, gdzie będą mieć dostęp do światła słonecznego. Przez cały czas należy utrzymywać wilgotną ziemię, również wtedy, gdy pojawią się pierwsze kiełki i liście właściwe.

Gdy zobaczymy pierwsze kiełki, powinniśmy trzymać rozsady w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia. W nocy zaś temperatura powinna być o 4 stopnie niższa. Gdy pojawia się pierwsze liście właściwe, należy przepikować je do skrzynek. Następuje to po ok. 2 tygodniach. Po pojawieniu się trzech liści, czyli po upływie kolejnych 14 dni, przesadzamy je do jeszcze większych skrzynek, zachowując odpowiednie odległości między sadzonkami.

Kiedy sadzić pomidory pod folią?

Pomidory możemy sadzić w tunelu, gdy korzenie przerosną doniczkę, a wysokość sadzonki będzie wynosiła od 18 do 30 cm. W tym momencie pomidory powinny mieć już 6 do 8 liści właściwych. Kiedy dokładnie sadzić pomidory pod folią? Wysadzanie roślin możemy rozpocząć już na początku maja. W tunelu nie ma ryzyka przymrozków, dlatego też nie musimy obawiać się zmarznięcia sadzonek.

Jak sadzić pomidory pod folią, by dały pyszne i soczyste owoce? Zaczynamy od przygotowania odchwaszczonego i odkażonego podłoża. Ważne, by każdego roku zmieniać lokalizację tunelu i uprawiać pomidory na innej grządce. Tylko wtedy dadzą obfite plony. Przygotowane wcześniej podłoże pokrywamy kompostem lub obornikiem, po czym spulchniamy ziemię, mieszając ją z użytym nawozem. Przeciętna rozstawa pomidorów wynosi 50 na 50 cm.

Dbając o odpowiednią pielęgnację roślin, już niedługo będziemy cieszyć się pysznymi pomidorami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wykusz w salonie

Wykusz w salonie - czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Plusy oraz minusy

Następny artykuł

Wiosna w ogrodzie - najpiękniejsze rośliny ogrodowe, które warto zasadzić już w marcu

Podobne artykuły