Czy warto zasadzić lawendę do ogrodu?

Lawenda pochodzi oryginalnie z rejonu Morza Śródziemnomorskiego. Ma piękny kolor i równie piękny zapach, ale bywa wymagająca w uprawie. Warto mieć ją w ogrodzie, jeśli zależy nam na odstraszaniu komarów i wabieniu pszczół. Jakie wady i zalety ma uprawa lawendy w ogrodzie i jak pielęgnować tę roślinę?

Za i przeciw – czy warto mieć lawendę w ogrodzie?

Wady i zalety zasadzenia lawendy należy przeanalizować przed nadejściem wiosny lub przed nadejściem jesieni, ponieważ są to dwie pory roku, w trakcie których roślinę można zasadzić w swoim ogrodzie. Warto zacząć od tego, że lawenda jest dosyć wymagająca w uprawie, ale starania wynagradza pięknym wyglądem kwiatów o charakterystycznym fioletowym zabarwieniu. Lista zalet lawendy okazuje się zdecydowanie dłuższa niż jej lista wad. Za lawendą w ogrodzie przemawia:

  • piękny wygląd rośliny na rabatach kwiatowych,
  • właściwości aromaterapeutyczne,
  • właściwości odstraszające (komary, mole, mszyce),
  • miododajność (przyciąganie pszczół i motyli).

Z kwiatów lawendy produkuje się olejki do aromaterapii i masaży, a ich właściwości to przede wszystkim działanie uspokajające, kojące i wyciszające. Tak samo na umysł oddziałuje jej zapach. Suszone kwiaty tej rośliny można stosować też jako domowy środek na mole.

Jak sadzi się lawendę?

Lawenda w ogrodzie tworzy na podłożu piękne dywany, które cieszą oko w okresie od czerwca do października. Roślinę należy sadzić jednak wiosną lub jesienią. Krzaczki można uzyskać z nasion odpowiednio przygotowanych do uprawy lub rozmnożyć roślinę przez pędy wierzchołkowe. Odradza się natomiast rozmnażanie przez podział, ponieważ lawenda ma słabe właściwości regeneracyjne. Jak sadzić lawendę, aby pięknie rosła na rabatach? Kluczowe jest zachowanie odstępów około 30 – 40 cm. Poza tym, należy pamiętać, że lawenda lubi rosnąć w pobliżu budynków, na podłożu umiarkowanie wilgotnym, piaskowym lub żwirowym. Powinna mieć duży dostęp do słońca i wysoką zawartość wapnia w glebie, dlatego jeśli brakuje w niej tego składnika, warto dbać o uzupełnienie go kredą lub dolomitem. Roślina najpiękniej rozwija się w miejscach zacisznych oraz na gruncie o dobrej przepuszczalności. Jeśli podłoże jest zwarte, ziemię pod lawendę należy zdrenować.

Jak dbać o lawendę?

Krzaczki lawendy będą gęste i pełne drobnych kwiatów, jeśli właściciel nie zaniedba ich pielęgnacji. Niezwykle ważną czynnością, o której należy pamiętać po kwitnieniu rośliny, jest skracanie pędów o co najmniej połowę ich długości. Niektóre odmiany mogą po takim zabiegu zakwitnąć ponownie. Przycinanie spowoduje tez zagęszczenie korony, czyli pobudzenie do wzrostu młodych pędów. Pielęgnacja lawendy to także przycinanie krzaczków na wiosnę. Wtedy zabieg ukierunkowany jest na usunięcie chorych lub nadmiernie wyrośniętych pędów. Wiosenne przycinanie prowadzi do wzmocnienia rośliny. Poprawia też jej odporność na mrozy. Lawenda nie wymaga częstego nawożenia. Co roku na wiosnę warto obłożyć ją jednak warstwą (ok. 2 cm) kompostu. W trakcie surowych zim roślinę należy zabezpieczyć słomą, korą lub suchymi liśćmi. Jeśli jest ona uprawiana w donicach, najbezpieczniej będzie przenieść je do chłodnego, ale widnego pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jakie schody do domu wybrać. Na co zwrócić uwagę?

Następny artykuł

Uprawa malin w ogrodzie. Wszystko, co musisz wiedzieć o ich pielęgnacji

Podobne artykuły