Uprawa róż w ogrodzie – co trzeba o nich wiedzieć?

Róże to popularne kwiaty dekoracyjne, które przykuwają spojrzenia. Uprawa róż w ogrodzie przynosi wiele satysfakcji. Kwitnące krzewy zachwycają wyglądem i pięknym zapachem, sprawiają, że przestrzeń nabiera romantycznego charakteru. Warto jednak pamiętać o tym, że róże będą cieszyły zmysły jedynie wtedy, gdy będzie pamiętało się o ich prawidłowej pielęgnacji. Trzeba poświęcić im nieco uwagi i pracy. O czym należy pamiętać?

Stanowisko dla krzewów róż

Róże rosną najlepiej w piaszczysto-gliniastej glebie z dużą zawartością próchnicy, w słonecznych miejscach. Należy mieć jednak na uwadze, że tym o ciemnych kwiatach w miejscach mocno nasłonecznionych grozi poparzenie. Nie powinno się sadzić krzewów w cieniu przy północnych ścianach i pod koronami drzew, w przeciągach, w glebie ciężkiej i wilgotnej.

Sadzenie krzewów róż

Zanim rozpocznie się sadzenie róż, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie terenu. Konieczne jest przekopanie gleby i usunięcie chwastów. Ubogie podłoża można wzbogacić kompostem. Róże sadzi się po upływie dwóch tygodni. Jeszcze przed ich posadzeniem trzeba usunąć uszkodzone korzenie i skrócić zdrowe do 20-25 cm. Następnie róże należy zanurzyć na cały dzień w wodzie z dodatkiem preparatu grzybobójczego. Po wykopaniu dołka na jego dnie usypuje się kopczyk urodzajnej ziemi, a potem rozkłada w tym miejscu korzenie. Trzeba pamiętać o tym, że gdy korzenie zostaną zasypane ziemią, a sama ziemia będzie już ugnieciona i podlana, miejsce szczepienia musi znajdować się zaraz nad powierzchnią gleby. Dookoła krzewu przed zimą zaleca się usypanie około 20 cm kopczyka ziemi w celu ochrony korzeni.

Przycinanie róż

Przycinanie róż będzie różniło się w zależności od ich rodzaju. W przypadku wielkokwiatowych i wielokwiatowych należy zostawić od 4 do 6 młodych pędów. Uzyskanie mniejszej ilości większych kwiatów jest możliwe dzięki wykonaniu silnego cięcia nad 3-4 pączkiem. Cięcie nad 5-6 pąkiem umożliwi uzyskanie większej ilości mniejszych kwiatów. W przypadku róż miniaturowych zostawia się kilkanaście młodych pędów i skraca na 5-8 oczek. Jeśli chodzi o róże pienne, zaszczepione w koronie pędy odmiany szlachetnej tnie się za 2-4 oczkiem oraz usuwa pędy wyrastające z podkładki. Róże pnące formuje się 4 lata po posadzeniu. Co 2-3 lata należy wyciąć przy ziemi najstarsze pędy. Róże okrywowe i parkowe wymagają cięcia co 4-6 lat. Zaleca się mocne skrócenie zbyt rozrośniętych okazów okrywowych.

Podlewanie i nawożenie róż

Konieczne jest też nawożenie róż i inna pielęgnacja, taka jak podlewanie. Róże trzeba podlewać rzadziej, ale obficie. Najlepszy nawóz stanowi obornik rozkładający się minimum przez 6 miesięcy. Używany jest też kompost. Naturalne nawozy sprawdzają się najlepiej jesienią. Trzeba je wymieszać z ziemią, a po nałożeniu warstwy na glebę przekopuje się ją na głębokość mniej więcej 20 cm. Można też skorzystać z gotowych nawozów mineralnych. Najlepsze są te wieloskładnikowe bezchlorkowe z mikroelementami. Pierwsze nawożenie powinno nastąpić przed wiosennym cięciem, a ostatnie – do końca lipca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Kwiaty, które oczyszczą powietrze w twoim domu

Następny artykuł

Krzesła do jadalni. Jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Podobne artykuły