Kwiaty, które oczyszczą powietrze w twoim domu

Czy przez okna przedostaje się do twojego mieszkania smog? Aby skutecznie walczyć z toksycznymi związkami warto skorzystać z pomocy roślin. Oto kilka odświeżających powietrze kwiatów, których wcale nie trzeba długo szukać. Być może jeden z nich leży gdzieś na parapecie w twoim mieszkaniu.

Chociaż z pewnością rośliny nie są w stanie zastąpić dobrego filtra, to kwiaty oczyszczające powietrze z pewnością mogą poprawić jakość powietrza w Twoim domu. To najprostsza i najbardziej przyjemna dla oka metoda walki z zanieczyszczeniami, których niestety jest coraz więcej w powietrzu. Nawet te znane i popularne gatunki, które od lat krążą po naszych domach, mogą posłużyć jako pomocnicy w oczyszczaniu powietrza.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze – czy to ma sens?

Nasze płuca pobierają tlen i wydalają dwutlenek węgla z każdym oddechem, więc oczyszczanie powietrza wydaje się być złożonym i czasochłonnym procesem. W celu oczyszczenia powietrza kupujemy specjalny sprzęt do oczyszczania powietrza i nie doceniamy mocy roślin, które doskonale i naturalnie mogą je oczyszczać.

Kwiaty działać mogą jak naturalne filtry, usuwając z powietrza substancje takie jak formaldehyd, tolouen, benzen i aceton. Mogą poprawić samopoczucie każdego z członków rodziny i znacząco wpłynąć na stan powietrza, które wdycha każdy domownik. Nie ma jednak, jasnych i konkretnych zasad co do tego gdzie muszą być postawione kwiaty, aby skutecznie filtrowały powietrze. Reguła jest taka, że ich pozytywny wpływ powinien być odczuwalny w każdym pomieszczeniu, więc można je umieścić zarówno w sypialni, w salonie, w kuchni, a nawet w łazience.

Rodzaje kwiatów, które warto mieć w domu

Oto krótka lista roślin doniczkowych, które skutecznie oczyszczą powietrze i usuną zanieczyszczenia. Jeśli nie masz jeszcze żadnego z nich w domu, warto rozważyć ich zakup.

Aloes

Aloes posiada właściwości oczyszczające oraz lecznicze i co najważniejsze kojące – absorbuje benzen, tlenek węgla i formaldehyd. Oprócz oczyszczania powietrza w domu, jest także interesującą rośliną doniczkową, która pasuje do różnorodnych aranżacji wnętrz.

Paprotka

Paprocie są powszechnie stawiane w polskich domach. Imponujące, łatwe w pielęgnacji i mają ogromny potencjał do aranżacji wnętrza. Liście osiągać mogą długość nawet 60 cm i tworzyć piękny widok, np. w salonie. Niewiele osób wie, że rośliny te oczyszczają powietrze ze szkodliwego formaldehydu.

Bluszcz pospolity

Bluszcz to prawdziwy pogromca, który skutecznie wchłania toksyny, takie jak: ksylen, tlenek węgla, toluen lub formaldehyd. Jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu: wystarczy żyzna, zasadowa gleba i obfite podlewanie. Jest to roślina doniczkowa, którą można uprawiać w miejscach zacienionych i zamkniętych.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat znany jest z ciemnozielonych liści i pięknych pąków, które pojawić się mogą przy odpowiedniej pielęgnacji. Absorbuje lotne związki organiczne, takie jak aceton, benzen i amoniak. Jest to bardzo przydatna roślina w oczyszczaniu powietrza, ale należy pamiętać, że może być trująca dla niektórych zwierząt. Dlatego jeśli masz w domu zwierzaka, lepiej zdecydować się na wybór innego gatunku.

Cena kwiatów

Cena wymienionych wyżej roślin jest niewielka w porównaniu z tym jakie korzyści mogą wnieść do każdego domu. Cena aloesu oraz bluszczu pospolitego waha się w okolicach 20-30 zł. Bardzo podobnie jest z paprocią, którą znaleźć można w cenie do 20 zł. Zakup skrzydłokwiatu to koszt rzędu 10 zł w przypadku małych okazów i około 30 zł przy największych roślinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Niezbędne akcesoria kuchenne

Następny artykuł

Uprawa róż w ogrodzie – co trzeba o nich wiedzieć?

Podobne artykuły