Ogród japoński – czym się charakteryzuje? Jak go zaaranżować?

Ogrody japońskie cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że tego typu aranżacje prezentują się nad wyraz efektownie i atrakcyjnie. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcie doświadczonych architektów krajobrazu, dzięki którym skutecznie zaaranżujemy przydomową przestrzeń, lecz niekiedy możemy się za to zabrać na własną rękę. Dowiedzmy się najpierw, czym konkretnie charakteryzuje się ogród japoński oraz jakie niesie za sobą korzyści. Założenie takiego ogrodu wcale nie musi być dla nas trudne i czasochłonne. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad aranżacyjnych, a następnie wcielić je w życie. Potrzebne będą nam jednak pewne środki finansowe.

Ogród japoński – jakie są jego podstawowe cechy?

Ogród japoński charakteryzuje się połączeniem minimalizmu oraz natury. Jeśli chodzi o to, jakich elementów nie może zabraknąć w takich ogrodach powinniśmy wiedzieć, że absolutną koniecznością okażą się:

  • kamienie,
  • bogata roślinność (o intensywnych kolorach),
  • rozmaite dekoracje i ozdoby,
  • woda (np. w postaci stawu, strumyka lub małego wodospadu),
  • piasek i żwir,
  • pagórki.

Urządzenie ogrodu japońskiego powinniśmy jednak uzależnić m.in. od swojego aktualnego budżetu finansowego oraz indywidualnych potrzeb. Nie w każdej aranżacji musimy decydować się na wodę, natomiast w innych możemy pominąć piasek czy też żwir. Porozmawiajmy na ten temat z wykwalifikowanymi architektami krajobrazu i wspólnymi siłami wybierzmy najkorzystniejsze rozwiązania.

Zaaranżowanie ogrodu japońskiego w pojedynkę – jak się za to zabrać?

Jeśli chcemy zabrać się za zaaranżowanie ogrodu japońskiego w pojedynkę powinniśmy pamiętać o tym, że poświęcimy na to nieco więcej czasu, ale za to zyskamy stuprocentową satysfakcję z realizowanych działań. Na samym początku zajmijmy się znalezieniem kamiennej latarni, która będzie doskonałym uzupełnieniem naszego ogrodu japońskiego. W takich aranżacjach strzałem w dziesiątkę okazują się również elementy drewniane. Kluczową znaczenie ma też asymetria.

Zdecydowanie się na zbiornik wodny sprawi, że nasz ogród zacznie tętnić życiem i przyciągać uwagę przechodniów. Najlepiej jeśli w takim zbiorniku umieścimy wielokolorowe rybki o wyjątkowym wyglądzie. Idealnym przykładem są karpie koi. Jeśli od dłuższego czasu zastanawiamy się nad tym, jakie rośliny, kwiaty i drzewa sprawdzą się w ogrodzie japońskim wiedzmy, że ciekawym wyborem będą dla nas:

  • azalie,
  • rododendrony,
  • ligustr zimozielony,
  • wiśnie,
  • dalie,
  • fikusy,
  • goździki,
  • narcyzy,
  • lilie,
  • astry,
  • drzewka bonsai,
  • klony japońskie,
  • sosny,
  • cyprysy.

Możliwości jest znacznie więcej, ale powyższe drzewa, kwiaty i rośliny cieszą się aktualnie największą popularnością ze strony inwestorów. Stawiajmy na zieleń i fantazyjne cięcia, dzięki którym nasz ogród wyróżni się na tle innych.

Ogrody japońskie – skąd czerpać inspiracje?

Jeśli nie za bardzo wiemy skąd czerpać inspiracje do zaaranżowania wymarzonego ogrodu japońskiego powinniśmy mieć pełną świadomość tego, że na terenie Polski znajdziemy współcześnie wiele ogrodów urządzonych w tym właśnie stylu. Możemy się do nich udać osobiście lub też obejrzeć je za pośrednictwem sieci internetowej. Będzie to dla nas ogromne ułatwienie, gdyż w krótkim czasie dowiemy się od czego rozpocząć nasze prace, a co zostawić na sam koniec. Po drodze pozbędziemy się wszelkich wątpliwości.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych ogrodów japońskich na terenie Polski jest ten mieszczący się we Wrocławiu. Znajduje się w bliskiej odległości od Hali Ludowej, więc łatwo do niego trafić. Zachwyci się nim każdy miłośnik przyrody. Drugą propozycją jest natomiast Ogród “Siruwia” zlokalizowany w pięknych i urokliwych Karkonoszach. Kluczowe jest to, że jest położony na wysokości około 600 metrów nad poziomem morza, a dodatkowo znajdziemy w nim wiele wyjątkowych roślin i kwiatów, w tym m.in. różaneczniki. 

Kolejne ogrody japońskie, których absolutnie nie powinniśmy pomijać to: ogród w Jarkowie, ogród w Chorzowie (w Parku Śląskim) i ogród w Pisarzowicach. Jak widać możliwości mamy pod dostatkiem, dlatego dobrze zastanówmy się nad tym, gdzie konkretnie chcemy się udać na zwiedzanie i skąd będziemy czerpać inspiracje do zaaranżowania własnego ogrodu japońskiego.

Dlaczego warto zdecydować się na ogród japoński? Kluczowe zalety

Aktualnie możemy spotkać w Polsce coraz większe grono zwolenników ogrodów japońskich. Spowodowane jest to głównie tym, że są piękne, urocze, klimatyczne i subtelne. Zaletą takiego ogrodu jest m.in. wykorzystanie zróżnicowanej rzeźby terenu. Dorzućmy do tego swobodne umieszczenie towarzyszącego nam krajobrazu w miniaturze. Przeszkodą może być dla nas m.in. zbyt mała przestrzeń, gdyż aranżacja ogrodu japońskiego wymaga dość dużej powierzchni.

ogrodzie japońskim zadbamy o wszystkie szczegóły oraz detale. Wszystkie elementy muszą idealnie ze sobą współgrać, gdyż wyłącznie dzięki temu całość będzie się prezentować perfekcyjnie i bez jakichkolwiek zarzutów. Ogrody japońskie sprzyjają komfortowemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu, organizowaniu uroczystości rodzinnych czy też przyjmowaniu gości. To właśnie z tego względu powinniśmy zastanowić się nad skorzystaniem z takiej propozycji. Połączmy ze sobą naturalny kamień z drewnem i asymetrycznym układem, a osiągniemy zdecydowanie najlepsze rezultaty aranżacyjne.

Ogrody w stylu japońskim są starannie dopracowane, przytulne i pełne nietuzinkowych (oryginalnych) kształtów. Jeśli chodzi o dobór dekoracji, nie powinniśmy z nimi przesadzać, aby przypadkiem nie uzyskać efektu natłoku. Wybierajmy jedynie takie ozdoby, które podkreślą ich klimat i unikajmy sztucznych tworzyw. Wspomniany wyżej ogród sprawi, że “zaprosimy do siebie” małą cząstkę Japonii i poczujemy się tak, jakbyśmy przebywali na innym kontynencie. Przechodząc do aranżacji ścieżek w ogrodach japońskich pamiętajmy o tym, aby były to alejki składające się z pojedynczych kamieni, które mogą prowadzić do drewnianych altanek.

Ogrody japońskie – krótkie podsumowanie

Z każdym kolejnym dniem przybywa w Polsce zwolenników ogrodów japońskich. To skuteczne połączenie asymetrycznego układu, natury i minimalizmu. Całość prezentuje się bardzo efektownie i atrakcyjnie, dlatego nie powinno dziwić nas to, że takie ogrody pojawiają się zarówno w większych, jak i mniejszych miastach. Potrzebujemy jednak na nie dość dużą powierzchnię.

Wśród charakterystycznych elementów wchodzących w skład aranżacji ogrodu japońskiego znajdują się m.in.: kamienie, woda, piasek, żwir, rośliny o intensywnych kolorach, dekoracje i ozdoby, pagórki, zróżnicowana rzeźba terenu i drewno. Kluczowe jest to, że przykładowych aranżacji jest jednak przynajmniej kilka, dlatego nie w każdej występuje woda, piasek czy też żwir. Najlepiej jeśli zdecydujemy się na długofalową współpracę z doświadczonym architektem krajobrazu.

zbiorniku wodnym, który zostanie umieszczony w aranżowanym ogrodzie japońskim powinny się znaleźć wielokolorowe karpie koi. Jeśli chodzi o dobór kwiatów, drzew i roślin stawiajmy na: azalie, astry, dalie, rododendrony, goździki, lilie, cyprysy, sosny, klony japońskie, drzewka bonsai, fikusy, narcyzy i wiśnie. Strzałem w dziesiątkę okaże się połączenie zieleni z finezyjnymi cięciami.

Na terenie Polski znajdziemy aktualnie wiele urokliwych ogrodów japońskich. Po inspiracje możemy udać się m.in. do Wrocławia, Chorzowa, w Karkonosze, do Pisarzowic czy też do Jarkowa. Miejmy na uwadze to, że ogród japoński sprzyja organizowaniu spotkań rodzinnych na świeżym powietrzu, relaksowi oraz przyjmowaniu gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Wanna w sypialni - dlaczego warto? Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Następny artykuł
lustro w łazience

Lustro w łazience - jakie propozycje wziąć pod uwagę?

Podobne artykuły