Imitacja kominka – dlaczego warto i jak się za to zabrać?

Imitacja kominka to doskonały wybór dla wszystkich tych osób, które na co dzień mieszkają w budynkach wielomieszkaniowych. W takiej sytuacji nie każdy może sobie pozwolić na tradycyjny kominek, dlatego strzałem w dziesiątkę okaże się estetycznie zaprojektowana atrapa. Do dyspozycji mamy wiele różnych możliwości, więc warto je najpierw solidnie przedyskutować z wykwalifikowanymi fachowcami, a dopiero później decydować się na jakiekolwiek inwestycje. Imitacja kominka pozwoli nam pokonać rozmaite ograniczenia, np. w zakresie technicznym oraz finansowym. Zastanówmy się poważnie nad skorzystaniem z takiego rozwiązania, gdyż atrapa świetnie sprawdza się np. we wnętrzach aranżowanych na styl nowoczesny czy też skandynawski. Kominki na prąd mają szerokie grono zwolenników również z tego względu, że nie wymagają od nas wygospodarowania dodatkowego miejsca na przechowywanie drewna.

Imitacja kominka – na jakie typy możemy sobie pozwolić?

Jak wiadomo kominki nie zawsze będą nam służyć jako centralny punkt grzewczy. Często odpowiadają za to pompy ciepła czy też kotły. Z racji tego kominek nie musi dawać prawdziwego ognia. Może pełnić m.in. funkcję dekoracyjną i sprawdzi się w naszych salonach oraz sypialniach. To od nas samych zależy to, w którym konkretnie pomieszczeniu postawimy na imitację kominka. Wszystko musi być solidnie dopracowane, tak aby po drodze wyeliminować ryzyko wystąpienia poważnego zaniedbania. Do wyboru mamy obecnie następujące możliwości:

  • kominki na świece – jedno z najprostszych rozwiązań na rynku. Możemy się za to zabrać w pojedynkę i wcale nie będą nam przy tym potrzebne duże umiejętności. Konieczne jest jednak zastosowanie obramowania ściennego. Paleniskiem jest w tym przypadku odpowiednio zaprojektowany blat, na którym ustawia się świece,
  • kominki LED – sztuczne palenisko z lampkami LED wymaga od nas nieco większego zaangażowania, ale nie powinno nam również sprawić sporych trudności. Takie atrapy możemy powiesić na ścianie i co najważniejsze nie wymagają obramowania. Godne podkreślenia jest to, że można nimi sterować przy pomocy pilota, co jest dla nas dużym udogodnieniem. Modele LED nie muszą być podłączone do prądu,
  • kominki elektryczne z funkcją grzania – kolejna z dostępnych propozycji, która wykorzystuje podczerwień i lampy LED. Są niezwykle oszczędne, a dodatkowo możemy nimi sterować zdalnie,
  • atrapy bez wkładu – można je montować samodzielnie lub w postaci gotowych produktów (zwykle są tworzone z płyt MDF). Atutem jest to, że możemy je swobodnie dekorować i urozmaicać. Dzięki takiej imitacji kominka nasze mieszkanie zyska odrobinę prestiżu i szyku.

Jak widać wybór imitacji kominka wcale nie będzie łatwy, dlatego weźmy pod lupę wszystkie powyższe możliwości i przeanalizujmy ich plusy oraz minusy. Na tej podstawie uda nam się wyciągnąć wartościowe wnioski, a jeśli ktoś dalej będzie miał problem z podjęciem ostatecznej decyzji, powinien porozmawiać na ten temat ze specjalistami.

Imitacja kominka – co będzie nam potrzebne do wykonania prac montażowych?

Jak już zostało wspomniane, za imitację kominka możemy się zabrać w pojedynkę, ale najpierw zastanówmy się nad tym, co konkretnie będzie nam potrzebne do wykonania prac montażowych. Atrapy możemy również kupić w wersji gotowej. Jeśli jednak chcemy sobie zagwarantować poczucie stuprocentowej satysfakcji, zdecydujmy się na samodzielne wykonanie. Najpierw wyposażmy się w następujące elementy:

  • płyty gipsowo-kartonowe wraz z profilami, nożem i klejem,
  • wkręty samowiercące do blachy,
  • młotek, wiertarkę i wkrętarkę,
  • nożyce do blachy,
  • narożniki, poziomicę i miarkę,
  • ołówek i marker.

Skompletowanie wszystkich wymienionych wyżej produktów doprowadzi do tego, że imitacja kominka przypadnie do gustu nie tylko nam, ale też wszystkim zaproszonym gościom, którzy postanowią nas odwiedzić.

Imitacja kominka – jak się za to zabrać? Porady

Samodzielny montaż imitacji kominka wymaga od nas oczywiście pewnej wiedzy oraz podstawowych umiejętności technicznych. Na samym początku skupmy się na tym, aby dokładnie zmierzyć rozstaw profili, do których będziemy przykręcać płyty. Postarajmy się ograniczyć powstanie zbyt dużej lub za małej przestrzeni wewnątrz portalu. Następnie zabierzemy się za dokręcanie płyt (starannie przyciętych – przeprowadźmy też kabel zasilający, który umożliwi nam sterowanie kominkiem) i przyklejenie ich do ściany. Obsadźmy narożniki i przyklejmy cegłę ozdobną, a na samym końcu zainstalujmy wewnątrz kominka puszkę elektryczną i gniazdko, tak aby umieścić tam przewód zasilający. Później pozostanie nam tylko przeprowadzenie prac wykończeniowych (szpachlowanie, klejenie listew i malowanie).

Gdzie możemy kupić atrapę kominka? Czy warto to robić?

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby zabrać się za samodzielne wykonanie i zamontowanie imitacji kominka postawmy na gotowe atrapy. To rozwiązanie, które zainteresuje przede wszystkim te osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z imitacją kominka, a jednocześnie nie dysponują dużą dawką wolnego czasu.

Atrapy kominka możemy zakupić w wielu sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Zarówno jedna, jak i druga opcja okaże się dla nas korzystna, ponieważ stacjonarnie możemy pokusić się o rozmowę z doświadczonym sprzedawcą, natomiast przez Internet liczymy na wygodę i szybkie zapoznanie się z opiniami innych użytkowników. Alternatywą jest zatrudnienie fachowca do wykonania zabudowy, lecz w tym przypadku musimy się liczyć z nieco większymi wydatkami. Sprawdźmy swoje obecne możliwości finansowe i dokonajmy słusznego wyboru.

Imitacja kominka – krótkie podsumowanie

Nadeszła odpowiednia pora na krótkie podsumowanie artykułu o imitacji kominka. To kusząca propozycja dla tych osób, które na co dzień mieszkają w budynkach wielomieszkaniowych i nie mogą sobie pozwolić na tradycyjne kominki. Co ważne imitacja kominka pozwoli nam pokonać różnego rodzaju ograniczenia, m.in. w zakresie finansowym oraz technicznym.

Do wyboru mamy aktualnie kominki na świece (najprostsze, wymagają obramowania ściennego i zastosowania blatu, na którym ustawia się świece), LED (nie wymagają obramowania, wyposażone w lampki LED i można nimi sterować zdalnie, nie muszą być podłączone do prądu), elektryczne z funkcją grzania (oszczędne, możliwość zdalnego sterowania i wykorzystywanie podczerwieni oraz lampek LED) oraz atrapy bez wkładu (montowane samodzielne lub w postaci gotowych produktów, zwykle tworzone z płyt MDF).

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie imitacji kominka wyposażmy się w następujące elementy: płyty gipsowo-kartonowe wraz z profilami, nożem i klejem, ołówek i marker, nożyce do blachy, poziomicę, narożniki, miarkę, nożyce do blachy, wiertarkę, wkrętarkę, młotek i wkręty samowiercące do blachy. Później przystąpmy do prac montażowych, a konkretniej rozpocznijmy od dokładnego zmierzenia rozstawu profili, do których przykręcimy płyty. Kolejnym krokiem okaże się dokręcanie płyt i przyklejanie ich do ściany. Nie obejdzie się też bez obsadzenia narożników i przyklejenia cegły ozdobnej. Pod koniec prac zainstalujmy wewnątrz kominka puszkę elektryczną i gniazdko, dzięki czemu umieścimy tam przewód zasilający. Pozostanie nam już tylko wykonanie prac wykończeniowych, a więc szpachlowania, przyklejenia listew i malowania.

W sytuacji, gdy postawimy na zakup gotowej atrapy kominka możemy sobie na to pozwolić w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Alternatywą jest zatrudnienie fachowca, który zajmie się wykonaniem zabudowy. Jak widać imitacja kominka ma wiele zalet, dlatego warto się nad tym poważnie zastanowić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Technorattan - co to za materiał? Podstawowe zastosowanie oraz zalety

Następny artykuł
wykusz w salonie

Wykusz w salonie - czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Plusy oraz minusy

Podobne artykuły