Co zrobić, aby powiększyć wizualnie małe mieszkanie?

Popularność małych mieszkań stale rośnie i nic nie wskazuje na to,  żeby ten trend miał się odwrócić. Po pierwsze, w wielu miastach na całym świecie zaczyna brakować powierzchni zabudowy, a ceny ziemi stale rosną. Po drugie, coraz więcej ludzi, szczególnie młodych, wybiera małe mieszkanie, z uwagi na jego ekonomiczność. Wiele osób ma jednak uprzedzenie do małych mieszkań, ponieważ boją się, że mała przestrzeń ich przytłoczy, a wystarczy kilka sztuczek, aby optycznie takie mieszkania powiększyć.

Kolory ścian i mebli władają światłem

Kolory ścian i mebli odgrywają bardzo ważną rolę w optycznym powiększaniu małych mieszkań. Właściwe dobranie koloru na ścianach, meblach i dekoracjach może znacznie wpłynąć na nasze postrzeganie przestrzeni mieszkania. Jasne, jednolite kolory takie jak biel, beż czy jasne odcienie szarości odbijają światło, dzięki czemu pomogą rozjaśnić wnętrze i optycznie je powiększyć.

W pokojach z oknami skierowanymi na północ, gdzie dociera w ciągu dnia mniej światła, warto postawić na jasny beż, écru lub kolory w jasnych odcieniach kości słoniowej.

Jeśli chodzi o ewentualne wzory na ścianach, to małe przestrzenie nie lubią krzykliwych, przytłaczających wzorów, ale pomalowanie na jednej ze ścian pionowych pasów w subtelnej kolorystyce, może optycznie zwiększyć wysokość pomieszczenia.

Lustro – prosty i skuteczny sposób na powiększenie mieszkania

Lustra są jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na optyczne powiększenie mieszkania.

Można zastosować kilka różnych strategii z wykorzystaniem lustra, aby wizualnie powiększyć wnętrze. Na przykład, umieszczenie dużego lustra na jednej ze ścian, drzwiach garderoby czy też szafy może sprawić, że pomieszczenie nabierze głębi i będzie sprawiało wrażenie większego.

Innym sposobem jest zamontowanie kilku mniejszych luster na ścianach, które będą odbijać siebie nawzajem. Takie rozwiązanie jest szczególnie skuteczne w wąskich korytarzach i przedpokojach.

Pamiętaj o właściwych proporcjach

W małych mieszkaniach najlepiej unikać ciężkich, topornych mebli, o ciemnej kolorystyce, ponieważ w małych przestrzeniach są one bardzo przytłaczające i zajmują dużo miejsca. Zamiast tego, warto wybierać mniejsze meble, o nowoczesnym stylu, które będą wizualnie powiększać przestrzeń.

Duże lampy i żyrandole również nie są zalecane. Zamiast tego, w miejsce dużego żyrandolu powieś kilka mniejszych lampek, które nie będą zaburzać proporcji w pomieszczeniu.

Meble na stopkach są również dobrym wyborem, jeśli chodzi o małe mieszkanie, ponieważ nie tylko nadają lekkiego charakteru, ale pozwalają na zaoszczędzenie miejsca na podłodze.

Warto też pamiętać o funkcjonalności mebli. W małych mieszkaniach każdy centymetr jest cenny, dlatego warto postawić na meble i dodatki, które pełnią kilka funkcji jednocześnie. Na przykład, pufy czy ławki z pojemnikiem na pościel są świetnym rozwiązaniem, które pozwala na oszczędzenie miejsca.

Fototapeta – dodaj głębi pomieszczeniu

Fototapeta przedstawiająca park, ogród, czy nawet miasto nocą lub inną przestrzeń może być dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz optycznie powiększyć małe mieszkanie. Taka fototapeta pozwala na stworzenie wrażenia, że pomieszczenie jest większe, ponieważ przenosi nas w inną, bardziej przestronną przestrzeń.

Dekoracje i piękne dodatki do małych mieszkań

Dekoracje i piękne dodatki do małych mieszkań mogą nie tylko poprawić estetykę, ale także nadać mieszkaniu indywidualny styl i niepowtarzalny charakter.

W małych mieszkaniach szczególnie ważne jest, aby dobierać dodatki i dekoracje z rozwagą, ponieważ nadmiar elementów może dodatkowo zmniejszyć wrażenie przestrzeni. W takim przypadku warto postawić na kilka unikalnych dodatków, które będą pełnić funkcję dekoracyjną, ale jednocześnie nie zdominują pomieszczenia.

Ponadto warto zwrócić uwagę na kolorystykę i styl dodatków, aby pasowały one do reszty wnętrza. W przypadku małych mieszkań lepiej unikać dodatków w ostrych, jaskrawych kolorach. Zamiast tego, warto postawić na stonowane, neutralne kolory, które będą dodawać spokoju i harmonii do wnętrza.

Inne sposoby na powiększenie małego mieszkania

Tak naprawdę większość tricków, jeśli chodzi o sposoby na powiększenie małego mieszkania, opiera się na podobnych, podstawowych zasadach. Chodzi o to, aby było jasno, stonowanie, otwarcie i lekko i aby zadbać o odpowiednie proporcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Uchwyty do mebli kuchennych. Jakie wybrać?

Następny artykuł

Jabłoń - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Podobne artykuły