Uchwyty do mebli kuchennych. Jakie wybrać?

Ciekawym dodatkiem wpływającym na estetykę oraz funkcjonalność mebli kuchennych są ich uchwyty. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, od minimalistycznych po małe dzieła sztuki. Odpowiednio dopasowane dodatki podkreślają charakter i styl wnętrza. Nieodpowiednio dobrane modele mogą zepsuć cały efekt. Czym się kierować przy wyborze gałek i uchwytów do mebli kuchennych?

 

Uchwyty czy frezowanie mebli?

Uchwyty frezowane są nowoczesnym i popularnym w ostatnich latach rozwiązaniem cechującym się wysoką estetyką. Są to specjalnie wyprofilowane wgłębienia znajdujące się na obrzeżach frontów. Zaletami tego rozwiązania jest możliwość otworzenia szafki na całej jej długości oraz gładka powierzchnia na całej zabudowie.

Jaki kolor uchwytów wybrać?

Najpopularniejszymi kolorami panującymi w kuchniach są biel i czerń. Czarne uchwyty sprawdzają się nie tylko do czarnych mebli, ale także doskonale współgrają z drewnem. W celu uzyskania efektu retro można je także zestawić z białymi frontami. Natomiast białe uchwyty do mebli lepiej pasują do jasnych odcieni. Doskonale będą pasować przy białej zabudowie, ich mała widoczność sprawi, że całościowy efekt jest bardzo delikatny i subtelny.

Z jakiego materiału mogą być wykonane uchwyty?

Do uchwytów mebli kuchennych można wykorzystać wiele materiałów. Na wybór odpowiedniego produktu wpływ powinien mieć nie tylko wygląd, ale także funkcjonalność. To właśnie od niej codzienna wygoda użytkowania oraz trwałość uchwytów.

Ceramiczne uchwyty do mebli charakteryzuje ciekawy, starodawny wygląd. Doskonale pasują do stylu retro. Najczęściej spotykane są uchwyty w kolorze starego złota lub miedzi. Dostępne uchwyty mogą być jednokolorowe lub bogato zdobione.

Innym wyborem są porcelanowe uchwyty do mebli. Porcelana kojarzy się z kruchością, ale w tym przypadku nie trzeba się obawiać niskiej trwałości. Uchwyty z porcelany sprawdzą się nie tylko w kuchni, ale także w meblach pokojowych. Doskonale pasują z meblami klasycznymi oraz stylem retro.

Innym materiałem wykorzystywanym do uchwytów ze stal nierdzenna. Uchwyty z tego materiału cechuje minimalistyczny wygląd. Najczęściej spotyka się w wariantach jednokolorowych: złotych lub srebrnych. Pasują do wnętrz industrialnych i nowoczesnych.

Rodzaje uchwytów do szafek kuchennych

Najczęściej wykorzystywane uchwyty we frontach kuchennych to:

  • Uchwyty tradycyjne – są w postaci łuku lub nieco spłaszczonej litery „C”.
  • Uchwyty relingowe – mogą być montowane poziomo lub pionowo. Można stosować uchwyty o różnych długościach, np. krótsze do szafek lub dłuższe do szuflad. Mogą mieć przekrój rurowy lub płaski.
  • Uchwyty krawędziowe – mogą mieć przekrój w kształcie litery „C” lub „L”. Na rynku dostępne są w formie profilów, które można dociąć odpowiednio do rozmiaru szafki. Zaletami rozwiązania jest możliwość dopasowania do niestandardowych szafek oraz lekkość i dyskretność.
  • Uchwyty muszlowe – kształtem przypominają połówkę naczynia lub muszelkę.
  • Uchwyty wpuszczane – składają się z wklejonego w głąb mebla elementu. Wymagają wykonania szerszego otworu we froncie, ale dzięki temu uzyskuje się efekt praktycznie gładkiej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Wygodny materac do sypialni. Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Następny artykuł

Co zrobić, aby powiększyć wizualnie małe mieszkanie?

Podobne artykuły