Materac do sypialni to jeden z najważniejszych elementów składowych łóżka, mający ogromny wpływ na komfort snu i wypoczynku. Istnieje kilka typów materacy o różnej twardości – każdy z nich powstał z myślą o odmiennych potrzebach użytkowników. Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca, aby spać zdrowo i wygodnie?
Poziomy twardości materacy
Oznaczenia twardości materacy to bardzo często pierwszy parametr, na jaki zwracamy uwagę przy zakupie tego typu produktu. Mowa tu o skrótach: H1, H2, H3 i H4. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że są to określenia dotyczące sprężystości materaca. Twardość dobiera się do wagi użytkownika. Osoby ważące do 60 kg, powinny sięgać po modele oznaczone jako H1. Natomiast osoby o wadze powyżej 100 kg po materace oznaczone symbolem H4. Im wyższa liczba, tym twardszy materac. Nawet jeśli preferujemy spanie na miękkim materacu, powinniśmy stosować się do tych oznaczeń, ponieważ twardość odpowiada nie tylko za właściwe podtrzymanie kręgosłupa, ale również za trwałość materaca, czyli jego odporność na deformacje.
Rodzaje materacy
Nie każdy wie, że rozróżnia się kilka rodzajów materacy. Najstarsze i najpopularniejsze są materace sprężynowe. Dzielimy je na modele:
- bonellowe,
- kieszeniowe,
- multipocket.
Materace bonellowe to materace z połączonymi ze sobą sprężynami, doskonałe dla osób o dużej masie ciała. Nie mają one zaznaczonych stref twardości i bardzo dobrze podtrzymują kręgosłup. Modele kieszeniowe posiadają sprężyny w specjalnych kieszeniach z tkaniny. Każda z nich pracuje osobno, dzięki czemu materac nie ugniata się pod naciskiem. Dodatkowo, nie wydają nieprzyjemnych dźwięków. Materace multipocket to wariant materacy kieszeniowych z mniejszą średnicą, ale większą ilością sprężyn. Takie modele są bardziej elastyczne, odpowiednie zarówno dla osób o dużej, jak i mniejszej wadze.
Materiał wykonania materaca
To, z czego wykonany jest materac, ma niebagatelny wpływ na jego właściwości i trwałość. Na tej podstawie materace można podzielić na:
- modele lateksowe,
- modele piankowe.
Materace lateksowe są miękkie, sprężyste i antyalergiczne. Dobrze dopasowują się do kształtów ciała, zapewniają wiele punktów podparcia i skutecznie odciążają kręgosłup. Lateks nie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, dzięki czemu jest bezpieczny dla dzieci i alergików. Dodatkowo, jest to materiał chłodny, nie nagrzewający się od spodu, zatem nie powoduje przegrzewania się organizmu podczas snu.
Materace piankowe dzielą się na modele z pianki poliuretanowej, wysokoelastycznej oraz termoelastycznej. Te pierwsze zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Występują w wariantach miękkich i twardych. Dobrze izolują też od chłodu. Warianty z pianki wysokoelastycznej mają większą twardość i sprężystość, dlatego świetnie podpierają kręgosłup i skutecznie tłumią drgania. Z tego względu często polecane są do łóżek dwuosobowych. Z kolei materace z pianki termoelastycznej działają jak forma, która pod wpływem ciepła i ciężaru ciała perfekcyjnie dopasowuje się do użytkownika. Taką funkcję nazywa się pamięcią materaca. Doceniają ją zwłaszcza osoby, które w trakcie snu często odczuwają potrzebę zmiany pozycji ciała – tutaj nie jest to konieczne.