Jabłoń – uprawa, pielęgnacja, odmiany

Jabłoń to wyjątkowe drzewo, które jest sadzone w wielu ogrodach oraz sadach. Nie tylko pięknie się prezentuje, lecz także daje pyszne owoce. Jabłka z powodzeniem wykorzystamy do stworzenia kompotów, soków, dżemów i innych spożywczych produktów. Nic więc dziwnego, że jabłoń w ogrodzie jest tak częstym wyborem wielu osób. Co warto wiedzieć o odmianach jabłoni? Jak pielęgnować to drzewo?

Uprawa jabłoni w ogrodzie

Jabłoń w ogrodzie nie jest bardzo wymagająca. Co jest istotne podczas uprawy? Pamiętajmy o tym, że drzewka te lubią miejsca słoneczne i osłonięte od wiatru. Bardzo dobrze radzą sobie w glebach żyznych, próchniczych i średnio zwięzłych. Jeśli chodzi o pH, najlepsza wartość dla jabłoni oscyluje w okolicach 5,5-6,5. Nie bez znaczenia jest gleba umiarkowanie wilgotna, którą warto obficie podlewać po zasadzeniu drzewka.

Kiedy sadzić jabłoń? Zazwyczaj ogrodnicy sadzą jabłonie od początku października aż do pojawienia się przymrozków. Należy wykopać dołek na ok. 80 cm głębokości i 60 cm szerokości. Podczas układania trzeba sprawdzić, czy ustawiliśmy roślinę prosto. Kolejne drzewka wymagają trzymania się odpowiedniej rozstawy. Inne odległości zastosujemy dla odmian karłowych (przykładowo 3×2 m), a inne dla większych odmian (np. 5×5 m). Gdy już zasypiemy dołek ziemią, nie zapomnijmy o udeptywaniu gleby. Dzięki temu wypełni wszystkie zagłębienia i pozwoli drzewkom wzrastać.

Popularne odmiany jabłek

Nie od dziś wiadomo, że odmiany jabłek występują w wielu wersjach. Najbardziej znanymi polskimi odmianami są antonówki i reneta. Poza tym, docenić trzeba ligol, kosztelę, delicates, perłę, wars, cortland wicki, czy też sawę. Popularnością wśród sadowników cieszą się także następujące propozycje:

  • Golden delicious – to jabłko zimowe o żółtej skórce.
  • Gala – to zimowa odmiana o intensywnej skórce czerwonej.
  • Muna – jest to duże jabłko o purpurowo-czerwonym kolorze. Miąższ takiej odmiany jest niezwykle soczysty i kremowy.
  • Ligol red – to jedna z najpopularniejszych odmian wersji ligol. Doskonale sprawdza się do jedzenia na surowo i do tworzenia przetworów.

Możliwości jest bardzo dużo, dlatego każdy ogrodnik znajdzie coś dla siebie.

Jak pielęgnować jabłonie?

Jeśli zdecydujemy się na uprawę jabłoni, musimy także dowiedzieć się, jak powinna przebiegać pielęgnacja drzewek. Jak pielęgnować jabłoń? Trzeba zwracać uwagę na nawożenie. Zastosować można nawozy organiczne i mineralne. Ogrodnicy powinni także pamiętać o regularnym dostarczaniu drzewkom składników pokarmowych. Ma to znaczenie z tego względu, że dzięki temu roślina jest odporna na chłody i odpowiednio owocuje.

Co jeszcze jest ważne? Spore znaczenia ma również cięcie jabłoni, które wykonuje się dwa razy w roku. Pierwsze cięcie odbywa się wiosną, co pozwala doświetlić koronę. Pamiętajmy też o cięciu sanitarnym, polegającym na usuwaniu połamanych gałęzi. Usunąć trzeba także sztywne pędy. Kolejne cięcie ma miejsce latem – daje możliwość uformowania korony i zmniejszenia zagęszczenia gałęzi. Trzeba skrócić przyrosty tegoroczne, tak aby uformować koronę. Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie cięcia na około 4 tygodnie przez zbiorem jabłek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Co zrobić, aby powiększyć wizualnie małe mieszkanie?

Następny artykuł

Baterie łazienkowe - jakie wybrać? Praktyczne wskazówki

Podobne artykuły