Czy warto zasadzić jagodę kamczacką?

Jagoda kamczacka to jeden z najwcześniej owocujących krzewów – te dojrzewają już pod koniec maja oraz na początku czerwca, jeszcze przed pierwszymi truskawkami. Pokryte woskowym nalotem, ciemnogranatowe jagody wyróżnia słodko-kwaśny smak. Owoce świetnie nadają się zarówno do spożycia na surowo, jak i jako baza do suszenia czy przyrządzania przetworów. Z powodzeniem można je także zamrozić. Jagody kamczackie są łatwe w uprawie, odporne na suszę oraz mróz. Czy warto je zasadzić?

Jagoda kamczacka jako uprawowy hit

Jagoda kamczacka na stałe zagościła w polskich ogrodach. Nie ma ona bowiem zbyt dużych wymagań glebowo-klimatycznych, a jej krzewy odporne są na mróz. Nie straszne im nie tylko wiosenne przymrozki, ale również groźne zimy. Gdzie zasadzić jagodę kamczacką? Unikać należy przede wszystkim gleb zbyt lekkich, piaszczystych, a także gliniastych i zlewnych. Jagoda kamczacka najlepiej rośnie na glebach IV i V klasy bonitacji, których pH utrzymuje się na poziomie 5,5-6,5. W takich warunkach szansa na dobre zbiory wynosi nawet 30 lat. Po zasadzeniu roślina rośnie bardzo powoli, a prawdziwy przełom nastaje w trzecim roku po jej posadzeniu. Właśnie wtedy z krzewu możemy zebrać ok. 500 g owoców. Pełnię owocowania roślina osiąga z kolei w szóstym roku po posadzeniu, kiedy w okresie pełni owocowania z jednego krzewu możemy pozyskać aż 5 kg owoców.

Pielęgnacja jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Krzewy mogą być sadzone zarówno jesienią, jak i wiosną. Przed zasadzeniem glebę warto wzbogacić kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Krzewy wymagają zapylenia krzyżowego. Aby dobrze owocowały należy więc ustawić koło siebie przynajmniej dwie odmiany kwitnące w tym samym czasie.

Jak wygląda przycinanie jagody kamczackiej? Świeżo posadzone krzewy nie wymagają regularnego przycinania, a czynność tę zaczynamy realizować dopiero w 6-7 roku po posadzeniu rośliny. Do tego czasu należy jedynie usuwać uszkodzone pędy. Podczas przycinania należy usunąć najstarsze pędy oraz te najdrobniejsze, które nadmiernie zagęszczają krzew.

Ze względu na to, że roślina jest niezwykle odporna na szkodniki i choroby, nie wymaga ona ochrony chemicznej. Jest też odporna na suszę. Podlewania wymaga jedynie w czasie kwitnienia i dojrzewania owoców, kiedy panuje wybitna susza.

Właściwości odżywcze jagody kamczackiej

Owoce jagody kamczackiej znane są od wieków w medycynie naturalnej Japonii, Chin oraz Rosji. W krajach wschodnich jest to uznany środek, wspomagający walkę z chorobami układów sercowo-naczyniowych oraz pokarmowych. Owoce jagody kamczackiej zawierają m.in. witaminę A, witaminy z grupy B, żelazo, kwasy fenolowe oraz flawonoidy. Mają one więc właściwości wzmacniające.

Ze względu na wysoką ilość minerałów i witamin, owoce działają aktywnie, zmniejszając ilość wolnych rodników tlenowych w organizmie człowieka. Wyróżniają się one także właściwościami przeciwutleniającymi. Związki fenolowe znajdujące się w owocach zapobiegają z kolei pojawieniu się chorób przewlekłych, a witamina C wspomaga układ odpornościowy, zmniejszając ryzyko powstawania infekcji wirusowych i bakteryjnych. Pozostałe witaminy wspierają układ nerwowy oraz dobrą kondycję wzroku, skóry i paznokci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Baterie łazienkowe - jakie wybrać? Praktyczne wskazówki

Następny artykuł

Budujemy altanę ogrodową - od czego zacząć?

Podobne artykuły