Wypoczynek na własnej działce to dobry sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Mieszkańcy domów wolnostojących bardzo cenią sobie tę możliwość. Osoby, które posiadają mieszkanie w bloku, często decydują się na dzierżawę Rodzinnego Ogrodu Działkowego, czyli ROD. Bez względu na to, jakim terenem dysponujemy, nieodłącznym elementem jest altana ogrodowa. Może to być lekka, ażurowa budowa, ale również murowany domek.
Altana ogrodowa — planowanie inwestycji
Bardzo ważne jest dokładne przemyślenie całej inwestycji oraz zapoznanie się z obowiązującymi normami i przepisami prawnymi. Dzięki temu jasne stanie się, od czego zacząć budowę. Pierwszym krokiem jest wybór konstrukcji, której potrzebujemy. W przypadku budowy w okolicach własnego domu korzystna będzie lekka zabudowa, która ochroni nas od lekkiego wiatru, deszczu, czy słońca. Drewniane wiaty są komfortowym i szybkie w realizacji. Z kolei posiadacze ROD częściej decydują się na ciężkie, drewniane zabudowy lub tradycyjne murowane domki. To rozwiązanie droższe, jednak bardziej solidne. Musimy jednak zauważyć, że przydomowa altana najczęściej pełni inną funkcję niż ta, która zlokalizowana jest na działce ROD. Gdy już decyzja w sprawie rodzaju zabudowy została podjęta, konieczny jest wybór miejsca postawienia altany ogrodowej. Jest to etap, w którym musimy zapoznać się z obowiązującymi przepisami.
Formalności oraz przepisy — budujemy altanę ogrodową
Wielu właścicieli działek zadaje sobie pytanie: “Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę altany ogrodowej?”. Odpowiadając na to pytanie: tylko w przypadku, jeżeli jej powierzchnia przekracza 35 m2. W polskim prawie brak jasnej definicji, czym jest altana ogrodowa. Może zostać potraktowana, jako obiekt małej architektury — podobnie jak grill, posąg, czy fontanna. To dotyczy jednak ażurowych, lekkich konstrukcji. Nie warto jednak ryzykować i zrobić zgłoszenie budowy. Warto zapoznać się z art. 30 ustawy – Prawo budowlane. Według tych przepisów altany do 35 m2 wymagają jedynie zgłoszenia do odpowiedniego starostwa powiatowego. Jest to procedura zdecydowanie krótsza niż pozwolenie na budowę.
Budowa altany — jakie materiały są potrzebne do budowy altan?
W przypadku budowy prostych, drewnianych konstrukcji wykonanie samodzielnej budowy altany nie powinno przysporzyć problemów doświadczonemu majsterkowiczowi. Wielu domorosłych złotych rączek jednak zastanawia się, jak zbudować altanę ogrodową. Warto rozrysować projekt, aby móc swobodnie policzyć materiał. Konieczny będzie zakup drewna konstrukcyjnego. Dobrym miejscem na zakup są lokalne składy. Oferują one szeroką ofertę w niższych cenach niż popularne markety budowlane. Poza drewnem konieczne będzie jeszcze pokrycie dachowe oraz akcesoria pomocnicze: wkręty, złącza ciesielskie oraz inne. Niezbędne może okazać się również wylanie fundamentu. W tym celu potrzebny będzie oczywiście beton, pręty zbrojeniowe oraz deski szalunkowe. Decydując się na pełną zabudowę, do listy musimy dopisać także okna i drzwi.
Jeżeli budowany będzie murowany domek, to lista zakupów znacząco się wydłuża. Poza samym fundamentem, który w przypadku murowanego domku jest grubszy, konieczny będzie również zakup innych materiałów na ściany. Najpopularniejszymi wyborami są cegły oraz pustaki. Pozostałe materiały są niemal identyczne jak w przypadku drewnianej wersji.