Jaki typ pompy ciepła wybrać do swojego domu?

Pompy ciepła cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach. Ich głównymi zaletami jest to, że są bezobsługowe i nie generują do środowiska szkodliwych substancji, a ponadto stanowią ekonomiczny sposób na ogrzanie budynku. Producenci oferują kilka rodzajów tych urządzeń, różniących się od siebie temperaturą zasilania, budową, źródłem ciepła i miejscem jego przekazywania. Aby wybrać odpowiedni model dla siebie, warto poznać charakterystykę poszczególnych rozwiązań. Na jaki typ urządzenia warto się zdecydować? Sprawdzamy!

Pompy ciepła – podział ze względu na temperaturę zasilania oraz ich budowę

Jeśli chodzi o temperaturę zasilania, sprzęty te możemy podzielić na niskotemperaturowe i wysokotemperaturowe. Te pierwsze sprawdzają się do ogrzewania płaszczyznowego, czyli np. podłogowego. Takie modele polecane są do budynków dobrze zaizolowanych termiczniePompa ciepła wysokotemperaturowa została opracowana do pracy z temperaturami nawet powyżej 50°C. Co za tym idzie, można do niej przyłączyć tradycyjne grzejniki. Urządzenie to znajduje zastosowanie w przypadku modernizacji domów, w których to korzystano z kotłów na paliwa stałe. Rozwiązania tego typu nadają się również do budynków użyteczności publicznej i zakładów przemysłowych.

Wysokotemperaturowe pompy ciepła mogą mieć też odmienną konstrukcję. Na rynku znajdziemy urządzenia typu split, monoblok oraz pompy hybrydowe. Pompy split składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej połączonej rurami, między którymi przemieszcza się czynnik chłodniczy. Modele monoblok obejmują tylko jednostkę zewnętrzną, w której to znajdują się wszystkie części. Pompy hybrydowe zazwyczaj łączą w sobie powietrzną pompę ciepła z innym urządzeniem grzewczym np. kotłem gazowym.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła - sprawdź, czy się opłaca!

Rodzaje pomp ciepła

Urządzenie te pobierają ciepło z różnych źródeł, takich jak powietrze, woda albo grunt. Co ważne – zapewniają one energię odnawialną, która może być wykorzystania do ogrzewaniachłodzenia czy też podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Wodna pompa ciepła

Jeżeli na naszej działce znajdują się zasoby wody naziemnej czy gruntowej, wówczas taki model będzie dobrą opcją. Urządzenie to nie nadaje się do miejsc, w których istnieje ryzyko znacznego ograniczenia wydajności cieków wodnych w ciągu najbliższego czasu. W przypadku wód wysokozmineralizowanych niezbędne okaże się częste czyszczenie jej komponentów, w związku z tworzeniem się korozji i zapychaniem filtrów.

Gruntowa pompa ciepła

Urządzenie to charakteryzuje się dużą efektywnością. Jeżeli posiadamy działkę o sporym metrażu, wtedy warto zainwestować w pompę gruntową z kolektorem poziomym. Decydując się na taki sprzęt, rury zakopywane są dosyć płytko i to bez konieczności użycia specjalistycznego sprzętu. Taka inwestycja okazuje się więc sporo tańsza od instalacji pompy z wymiennikami pionowymi. W przypadku wymienników pionowych niezbędne jest wykonanie odwiertów nawet do 150 m głąb ziemi.

Powietrzna pompa ciepła

Instalacja ta działa najwydajniej, jeżeli temperatura zewnętrzna nie spada poniżej -5°C. W niższych temperaturach wskaźnik efektywności COP znacznie spada, gdyż urządzenie pobiera więcej energii elektrycznej. Sprzęty te można podzielić na: pompy powietrze- woda oraz pompy typu powietrze-powietrze.

Pompy ciepła – na co zwrócić uwagę podejmując decyzję?

Wybierając odpowiedni model do naszego domu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Wśród nich można wymienić: typ pompy ciepłarodzaj konstrukcji sprzętusprawność oraz moc urządzenia. Istotne są również: pobór prądu i współczynnik COP. Nie bez znaczenia jest także emisja hałasu danego modelu oraz sposób jego montażu. Decydując się na ogrzewanie domu pompą ciepła, warto też wziąć pod uwagę takie kwestie jak typ ogrzewanego obiektusposób ocieplenia domu czy temperaturę powietrza w ciągu roku. To jednak wciąż nie wszystkie aspekty – koszt wybranego urządzenia musi odpowiadać naszemu budżetowi, jaki przeznaczyliśmy na inwestycję w zakup i instalację pompy.

Wybór pompy ciepła zależy od wielu różnych czynników. Dla każdego inwestora inny model może okazać się korzystniejszym rozwiązaniem. Duże znaczenie ma rodzaj budownictwa (stare czy nowe), jego stan, termoizolacja oraz związane z nią możliwe straty ciepła. Istotna jest też wielkość ogrzewanego domu, źródło wody czy też rodzaj gleby. Podejmując decyzję, musimy dobrze przeanalizować wszystkie czynniki. W celu dopasowania jak najefektywniejszej instalacji warto powierzyć to zadanie specjalistom w dziedzinie pomp ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Dowiedz się, jak poprawić wygląd i stan zieleni wokół domu!

Jak poprawić wygląd i kondycję zieleni wokół domu?

Następny artykuł

Idealne zasłony do pokoju dziecka

Podobne artykuły