Jak poprawić wygląd i kondycję zieleni wokół domu?

Pielęgnacja zieleni to niezwykle istotny element troski o piękne otoczenie wokół domu. Zadbamy trawnik oraz rośliny, stwarzają idealne warunki do odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu, jak i aktywnego spędzania czasu w ogrodzie. Chcąc zachować zieleń w nienagannej kondycji, należy pamiętać o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych. Jakie z nich i w jakim celu warto wykonywać? W naszym artykule znajdziesz przydatne informacje na ten temat!

Regularne koszenie trawnika, czyli sposób na piękną zieleń

Regularne koszenie trawnika może wydawać się uciążliwą i monotonną procedurą. Pamiętajmy jednak, że koszenie to kluczowy aspekt wpływając na zachowanie dobrych właściwości terenów zielonych. Chcąc poprawić kondycję trawy, do tej czynności warto wykorzystać nowoczesne roboty koszące. Sprzęty te znacząco odciążą nas w wykonywaniu obowiązku, zapewniając wiele innych korzyści. Koszenie zieleni zgodnie z ustalonym harmonogramem poprawia wygląd trawy, jak i umożliwia zachowanie jej w zdrowiu.

Urządzenia koszące dbają o optymalną długość źdźbeł trawy, która w dużej mierze wpływa na jej kondycję. Pamiętajmy, że krótka trawa wykazuje się zdolnością do lepszego absorbowania promieni słonecznych i cennych substancji odżywczych. To natomiast skutkuje jej intensywnie zielonym kolorem i pożądaną gęstością. Systematyczne koszenie stymuluje także równomierny wzrost roślinności. Dzięki tej procedurze trawnik staje się odporniejszy na zagrożenia wynikające z rozwoju chwastów.

Warto dodać, że krótka murawa ogranicza rozwój niepożądanych roślin, dbając o estetykę naszego otoczenia wokół domu. Zielony dywan staje się wolny od chwastów, co znacznie poprawia jego estetykę przez cały sezon. Systematyczne koszenie np. przy pomocy robotów zmniejsza stres dla trawy. Zaczyna ona rosnąć jednolicie i zdrowo, bez nierówności i uszkodzeń.

Czy roboty koszące zadbają o kondycję trawnika? Sprawdź!

 

Pielęgnacja zieleni wokół domu – najważniejsze zabiegi

Oprócz systematycznego koszenia trawy należy też pamiętać, jakiego typu prace ogrodowe, pozwolą cieszyć się imponującą zielenią wokół domu. Jakie rodzaje zabiegów o charakterze pielęgnacyjnym warto przeprowadzać? 

Podlewanie roślin i trawnika

Nawadnianie musi być systematyczne. Nie wolno dopuszczać do przesychania gleby. Rośliny, krzewy, drzewa i trawę, najlepiej podlewać wcześnie rano albo wieczorem. Częstotliwość podlewania zależy od danego gatunku. Jeśli chodzi o murawę, radzi się nawadniać ją raz w tygodniu, w razie suszy trzeba wykonywać ten zabieg o wiele częściej.

Mulczowanie

Cienka warstwa trawy pozostała po jej koszeniu nadaje się do mulczowania. Dzięki jej pozostawienia na murawie dostarczamy trawie drogocennych składników odżywczych. Mulcz stanowi bogactwo azotu, potasu czy fosforu. Zabieg ten zmniejsza także parowanie wody z ziemi oraz ogranicza rozwój chwastów,

Aeracja i wertykulacja

Regularnie wykonywana wertykulacja i aeracja trawnika pozwala zwiększyć przepuszczalność podłoża. Jego rozluźnienie jest ważne, gdyż zalegający na murawie filc zaburza przepływ powietrza oraz wody do korzenia, co doprowadza do pogorszenia stanu zieleni.

Jakie jeszcze zabiegi warto wykonywać?

Istotnym zabiegiem jest nawożenie trawy i roślin znajdujących się w ogródku. W tym celu możemy zastosować nawozy organiczne, które zwiększają żyzność podłoża i są bezpieczne dla środowiska. Do nawożenia możemy użyć torfu, biohumusu, kompostu czy obornika. Nawozy organiczne to alternatywa dla nawozów sztucznych. Naturalne środki działają powoli, zasilając rośliny przez dłuższy czas, a przy tym nie można ich przedawkować. Korzystanie z nich przyczynia się do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego i zagęszczenia trawnika. Nawożenie kompostem czy obornikiem, należy wykonać w okresie wiosennym lub jesiennym.

W przypadku zbyt kwaśnej gleby trzeba przeprowadzić tzw. wapnowanie. Procedura ta zapewni zieleni optymalne warunki do rozwoju. Właściwy odczyn gleby, mieszczący się w przedziale 5,5 – 6,5 ma ogromny wpływ na stan murawy. W pielęgnacji roślin, drzew, krzewów, trawy, ważne jest również odchwaszczanie. Zabieg ten musi być przeprowadzany systematycznie. Usuwanie chwastów wymaga od nas cierpliwości i poświęcenia sporej ilości czasu. Odchwaszczać można w sposób mechaniczny, jak też z użyciem specjalnych środków.

O zieleń w ogrodzie należy dbać przez cały rok. Piękna, gęsta murawa i zdrowo rosnące kwiaty, sprawiają, że przebywanie w takim otoczeniu staje się odprężające, zarówno dla ciała, jak i umysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak stworzyć mały ogród w miejskiej przestrzeni?

Następny artykuł
Zobacz, na jaki typ pompy ciepła warto się zdecydować!

Jaki typ pompy ciepła wybrać do swojego domu?

Podobne artykuły