Jak pielęgnować pomidory by obficie owocowały?

Pomidory bardzo często są uprawiane w przydomowych ogrodach. Są smaczne, aromatyczne i mogą być jedzone na wiele sposobów. Zawierają wiele cennych składników odżywczych i warto je włączyć do codziennego menu. Jak jednak dbać o sadzonki, aby obficie owocowały? Oto kilka wskazówek!

Pomidory do uprawy gruntowej i szklarniowej

Pomidory są ciepłolubne, dlatego ważne jest, by sadzonki wsadzić do gruntu dopiero po 15 maja. Jeśli ktoś ma szklarnię, to można zrobić to na początku maja, ale lepiej jest poczekać, gdyż mogą zdarzyć się jeszcze przymrozki. Jest wiele gatunków pomidorów, które mogą obficie owocować zarówno w gruncie, jak i pod folią. Należy jednak odpowiednio o nie dbać. Są dość wymagające i trzeba poświęcić im trochę uwagi, aby można było zbierać piękne, soczyste i pachnące owoce. Jakie zabiegi pielęgnacyjne trzeba uwzględnić?

Regularne podlewanie

Pomidory potrzebują stałego zaopatrzenia w wodę dla zdrowego wzrostu. Zbyt mało czy zbyt dużo wody szkodzi zarówno owocom, jak i samej roślinie. Jeśli roślina pomidora mocno zwija liście, może to być oznaką, że sadzonki mają za sucho, a w glebie jest zbyt wysoka zawartość soli. Zdarza się także tak, że pomidory pękają. Przyczyną jest albo nagła zmiana pogody ze słonecznej na deszczową, albo podlewanie po bardzo długiej suszy. Nadmiar wody powoduje wzrost ciśnienia w dojrzewających owocach, przez co powstają pęknięcia. Dlatego bardzo ważne jest, by znaleźć równowagę w przypadku podlewania. Pomidory należy podlewać od dołu. W ten sposób można uniknąć zakażenia chorobami grzybiczymi.

Nawożenie

Samo podlewanie może nie wystarczyć, aby mieć duże i soczyste pomidory. Roślina ta ma duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a oprócz azotu i fosforanów potrzebuje przede wszystkim dużo potasu. Pierwsze oznaki niedoboru składników odżywczych często można zauważyć na liściach. Zmieniają one kolor na żółty, a tylko tkanka wzdłuż głównej łodygi pozostaje zielona. W przypadku takich objawów warto sięgnąć po specjalne nawozy do pomidorów, które w prosty i bezpieczny sposób zapewnią im odpowiednią ilość substancji odżywczych. Więcej informacji o nawozach można zasięgnąć wchodząc na stronę Z Ogrodem Na Ty.

Podpórki do pomidorów

Pomidory rosną dość wysoko, a przy tym owoce są ciężkie. Zatem bardzo często może cały krzak się skrzywić lub nawet złamać. Bardzo ważne jest, by przy każdym krzaczku znajdował się palik, który będzie podporą rośliny. Można użyć prętów wykonanych z drewna, plastiku lub bambusa. Dla optymalnego ustabilizowania pomidorów warto też połączyć je z podporą przy pomocy sznurka lub specjalnych klipsów mocujących.

Usuwanie pędów

Aby roślina obficie owocowała, bardzo ważne jest usuwanie zbędnych pędów. Młode pędy boczne rosną dość gęsto i szybko. Jeśli nie zostaną one w porę usunięte lub wcale, to niestety wpłynie to na ilość owoców. Świeże, jeszcze bardzo miękkie pędy można łatwo usunąć ręką. Jeśli pędy są nieco starsze i twardsze, zaleca się użycie noża. Odrywanie ich na siłę może uszkodzić łodygę i całą roślinę. Pod koniec sierpnia, oprócz pędów bocznych, wierzchołek rośliny pomidora powinno się przyciąć, tak że nad ostatnim kwiatostanem pozostaje jeden liść. Dzięki obcinaniu owoce mogą dojrzewać aż do mrozów.

Obserwacja

Pomidory są podatne na różne choroby. Jeśli są obficie podlewane lub rosną w gruncie, a jest wilgotno, to rośliny mogą zmagać się z chorobą grzybiczą. Na liściach tworzą się szaro-zielone, później brązowe plamy, które rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Niestety te plamy pojawiają się też na owocach, a miąższ pod nimi twardnieje. Jeśli takie zjawisko się pojawi, to należy jak najszybciej usunąć chore części rośliny i użyć specjalnego środka do ochrony rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Kreatywne pomysły na ścieżki ogrodowe

Następny artykuł

Drzewa, które warto zasadzić w ogrodzie

Podobne artykuły