Program Czyste Powietrze – czy nadal warto ubiegać się o dofinansowanie do wymiany okien?

Kiedy rok zbliża się ku końcowi, przychodzi czas podsumowań domowego budżetu, a nierzadko też planowania przyszłych inwestycji. W dobie tak ogromnych wzrostów opłat za media wielu Polaków stawia na termomodernizację swoich domów, a ta nie jest już luksusowym wyborem, a niemalże koniecznością. W zmniejszeniu opłat za ogrzewanie pomoże nowoczesna stolarka otworowa, a okna i drzwi można wymienić w ramach programu Czyste Powietrze. Dofinansowanie do wymiany okien aluminiowych oraz PVC nie tylko nadal się opłaca, ale jest wręcz korzystniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Kiedy w Polsce zaczyna się zima, wielu właścicieli domów jednorodzinnych mocno odczuwa wydatki związane z koniecznością ogrzania budynków – szczególnie tych leciwych, które lata świetności mają dawno za sobą. Warto już teraz rozważyć możliwość ubiegania się o dofinansowanie termomodernizacji, by na wiosnę ruszyć z pracami, a do przyszłej jesieni cieszyć się cieplejszym i tańszym w utrzymaniu domem.

Program Czyste Powietrze – finansowe wsparcie dla lepszej przyszłości

Mimo iż plan dofinansowań termomodernizacji od samego początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem, czyli od 2019 roku, to prawdziwy boom zanotował w styczniu 2023, kiedy rozpoczął się nabór wniosków na nowych zasadach. Restrykcje dotyczące progu dochodowego i wysokości dotacji z programu Czyste Powietrze zostały znacząco poluzowane, a dzięki temu większa liczba osób może skorzystać z dofinansowania do wymiany okien i drzwi, wymiany starego kotła na nowe źródła ogrzewania oraz na ocieplenie budynku i inne działania zwiększające jego efektywność energetyczną. Za pieniądze z dotacji beneficjenci mogą kupić nowoczesne trzyszybowe okna aluminiowe oraz PVC, ciepłe drzwi zewnętrzne i bramę garażową, a co ważne, program umożliwia prefinansowanie inwestycji – pozyskanie środków jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Program Czyste Powietrze

Dofinansowanie do wymiany okien – ile można uzyskać?

W przypadku poziomu podstawowego dofinansowania do wymiany stolarki okiennej, drzwiowej i bramy garażowej dotacja wynosi do 40%, w poziomie podwyższonym do 70%, natomiast w przypadku najwyższego progu dofinansowania wsparcie pokrywa 100% kosztów inwestycji. Beneficjenci pierwszego progu mogą liczyć nawet na 135 tys. zł dotacji pozwalającej całkowicie zmodernizować dom pod względem wykorzystania energii. Dofinansowanie do wymiany okien może być wykorzystane jednak wyłącznie na produkty spełniające określone normy, co w przypadku okien oznacza wybór modeli o maksymalnym współczynniku przenikania ciepła na poziomie 0,9 [W/(m2K)].

Wymiana okien – inwestycja przynosząca szybkie oszczędności

Wymiana okien i drzwi na energooszczędne pozwala zanotować nawet do kilkudziesięciu procent oszczędności na ogrzewaniu. Świadomość, że przez stare drzwi i okna może uciekać nawet 20-30% ciepła skłania do zastanowienia się nad koniecznością wymiany starej stolarki.

W wielu gospodarstwach domowych taka inwestycja jest poza finansowym zasięgiem, ale dzięki konsekwentnie realizowanej polityce ograniczania emisji zanieczyszczeń do atmosfery tysiące polskich gospodarstw domowych mogą skorzystać z dotacji i wymienić okna za darmo lub z częściowym udziałem własnych środków.

– Nowoczesne trzyszybowe okna aluminiowe i PCV cechują się doskonałymi parametrami izolacyjnymi – zatrzymują nawet kilka razy więcej ciepła niż stare okna, a jednocześnie skutkują zauważalną różnicą w wysokości opłat za media – mówi Dawid Mickiewicz, ekspert marki OknoPlus.W naszej ofercie inwestorzy znajdą rozwiązania o współczynniku przenikania ciepła na poziomie Uw 0,7 W/m2K wyprzedzające aktualne normy przyjęte w Warunkach Technicznych 2021. Nasze rozwiązania spełniają założenia programu Czyste Powietrze i stają się doskonałym dopełnieniem budynków energooszczędnych, a nawet pasywnych – dodaje.

Nowe okna ALU i PVC dostępne z dofinansowania

Wsparcie dla planujących termomodernizację – współpraca OknoPlus i Credit Agricole

Oferta produktowa OknoPlus obejmuje zarówno okna PVC o doskonałych parametrach izolacyjnych, jak i wyjątkowo wytrzymałe okna premium wykonane z aluminium. Wybór okien do Czystego Powietrza obejmuje m.in. modele z serii Reveal, Reveal Unique, Loft, a także nowość – okna aluminiowe LUXE.

– W wybranych salonach sprzedaży specjaliści marki OknoPlus pomagają klientom w wypełnianiu wniosków o dofinansowania i służą fachowymi poradami, dzięki czemu zakup odpowiednich produktów jest zdecydowanie prostszy. Nasi doradcy pomagają dobierać okna spełniające indywidualne kryteria przyjęte przez inwestorów oraz ogólne warunki niezbędne do udziału w programie – wyjaśnia Dawid Mickiewicz.

Okna aluminiowe Reveal Unique

Dzięki współpracy marki OknoPlus z bankiem Credit Agricole skorzystanie z dofinansowania jest jeszcze prostsze niż do tej pory. Marka OknoPlus od września 2023 roku wspiera klientów, którzy chcą pozyskać dotację na okna aluminiowe, PVC i nowe drzwi, ale nie dysponują funduszami niezbędnymi do wkładu własnego w tej inwestycji.

– Dzięki współpracy z Credit Agricole – bankiem promującym idee energooszczędności i ekologii mogliśmy stworzyć korzystną ofertę kredytową przeznaczoną dla klientów indywidualnych planujących częściową lub kompleksową termomodernizację swoich domów przy udziale środków pochodzących z dotacji – podsumowuje ekspert.

Program Czyste Powietrze nadal stanowi ważne wsparcie dla tych, którzy chcą żyć w rytmie eko, troszcząc się jednocześnie o domowy budżet, stan planety, a także komfort domowników. Ot, korzyści widoczne są jak na dłoni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak osuszyć swój budynek po zalaniu? Oto kilka skutecznych metod

Następny artykuł

Wyroby betonowe w Twoim domu: Wybór producenta na wysokim poziomie

Podobne artykuły