Czereśnia w ogrodzie – co trzeba o niej wiedzieć?

Czereśnia to popularne drzewo owocowe, które można spotkać w wielu polskich ogrodach. Kwiaty czereśni kwitną na biało lub różowo, sprawiając, że ogród na wiosnę wygląda zjawiskowo. W zależności od odmiany owoce tego drzewa będą czerwone, ciemnoczerwone lub żółte. Wyróżnia je niewielki rozmiar i wyjątkowo słodki smak. A jak pielęgnować czereśnię, aby wydała zdrowe owoce?

Czereśnia w ogrodzie – wymagania

Czereśnia to piękna ozdoba każdego ogrodu, a jednocześnie stanowi też źródło pysznych i soczystych owoców. Pierwsze czereśnie mogą się pojawić na drzewie dopiero po upływie 3-5 lat. A gdzie posadzić czereśnię, aby szybko rosła? W tym celu trzeba:

  • wybrać żyzną i przewiewną glebę o niekwaśnym odczynie
  • znaleźć miejsce, w którym poziom wód gruntowych jest niski
  • unikać stanowisk suchych i piaszczystych

Niektóre sadzonki są szczepione na podkładkach karłowych i wówczas mogą wytwarzać płytkie systemy korzeniowe. Takie drzewka muszą mieć lepszy dostęp do składników odżywczych i mogą też potrzebować dodatkowego podparcia.

Uprawa czereśni – podstawowe zasady

Odmian czereśni jest bardzo wiele. Przed wyborem konkretnego drzewa trzeba sprawdzić zalecenia dotyczące jego uprawy. Niektóre odmiany sadzi się na wiosnę, a inne w okresie jesiennym. Jeśli drzewo ma się dobrze przyjąć, to należy wzbogacić glebę nawozem mineralnym lub zielonym. A na czym polega pielęgnacja czereśni? Oprócz regularnego podlewania warto też spulchniać i odchwaszczać teren wokół drzewa. Gdy pomimo podlewania drzewo otrzymuje za mało wody, można zaściółkować je obornikiem lub kawałkami czarnej folii. W przypadku starszych czereśni stosuje się również zabiegi ochronne z wykorzystaniem herbicydów o działaniu kontaktowym.

Kiedy przycinać czereśnie?

Przycinanie czereśni można rozpocząć w kolejnym roku od momentu posadzenia. Zabieg ten ma na celu uformowanie korony poprzez usunięcie pędów, które wyrastają poniżej 60 cm od gruntu oraz skrócenie przewodników wyższych niż 100 cm. Między wierzchołkami pędów bocznych a wierzchołkiem pędu głównego warto zachować różnicę minimum 70 cm. Cięcia nie mogą być zbyt intensywne, a pędy, które tworzą kąt ostry z przewodnikiem, należy odgiąć i przywiązać, zanim stwardnieją. Starsze drzewa przycina się późnym latem po zebraniu wszystkich owoców.

Choroby czereśni – na co trzeba uważać?

Czereśnia może zostać zaatakowana przez różne choroby i szkodniki. Objawy, które powinny zaniepokoić ogrodnika to przede wszystkim zmiana koloru liści, pojawienie się plam z jasną obwódką na liściach, robaczywe owoce lub zaschnięte liście. A jakie są możliwe choroby czereśni? Najczęściej można się spotkać z:

  • brunatną zgnilizną
  • rakiem bakteryjnym
  • drobną plamistością liści

Czereśnie mogą też zostać zaatakowane przez nasionnicę trześniówkę, mszyce lub śluzownicę ciemną. Gdy pojawią się pierwsze objawy zachorowania, warto przeprowadzić oprysk z użyciem sprawdzonych środków.

Prawidłowa pielęgnacja spowoduje, że drzewo wyda wiele owoców, z których domownicy będą mogli zrobić soki, dżemy i inne aromatyczne przetwory. Czereśnia w przydomowym ogrodzie to doskonały pomysł na zagospodarowanie dostępnej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Budujemy altanę ogrodową - od czego zacząć?

Następny artykuł
Nowoczesny przedpokój

Jak urządzić nowoczesny przedpokój?

Podobne artykuły