Wiosna w ogrodzie – najpiękniejsze rośliny ogrodowe, które warto zasadzić już w marcu

Wraz z nadejściem pierwszych powiewów wiosny zaczynają rozkwitać przydomowe ogródki. Ogrzana promieniami słońca ziemia aż prosi się o rozpoczęcie w niej pierwszych, sezonowych prac. Jednak kiełkujące właśnie tulipany, pierwiosnki, hiacynty i inne cebulowe rośliny, które zdążyliśmy wysadzić jeszcze jesienią, przypominają nam o tym, że czas posadzić także i inne rośliny. Jakie kwiaty warto więc wysadzić w ogrodzie wraz z nastaniem wiosny? Oto najpiękniejsze kwiaty ogrodowe, których nie może zabraknąć w żadnym wiosennym ogrodzie!

Sadzenie wiosennych kwiatów – od czego zacząć?

Wiosna to nie tylko najpiękniejsza pora roku. To także najpracowitszy okres dla każdego ogrodnika. Niezwykle ważne bowiem jest odpowiednie przygotowanie gleby i dobór odpowiedniego stanowiska pod względem nasłonecznienia dla przyszłych nasadzeń. Prace w ogrodzie warto więc rozpocząć od porządków. Zagrabić należy resztki, które pozostawiły po sobie jesień oraz zima, usunąć liście, przekopać grządki, spulchnić i zasilić ziemię wiosennymi nawozami.

Wczesną wiosną warto też przearanżować układ ogrodu. To dobry moment na to, by wprowadzić tam pewne zmiany, wyznaczyć nowe ścieżki i rabatki, a wybierając nowe miejsce do sadzenia roślin nie zapominać o indywidualnych wymaganiach poszczególnych gatunków.

Najpiękniejsze kwiaty ogrodowe – kiedy rozpocząć sadzenie?

Początek wiosny rozpoczyna się już w marcu. Jednak zdarzające się jeszcze przymrozki sprawiają, że nie wszystkie rośliny są wówczas gotowe do posadzenia ich w gruncie. Nie znaczy to jednak, że marzec jest miesiącem straconym. Od końca tego miesiąca rozpocząć już można sadzenie krzewów ozdobnych, w tym róż, uważanych przez wielu za prawdopodobnie najpiękniejsze kwiaty ogrodowe. Najlepszym wyborem będą w tym wypadku róże zakupione w doniczkach. Silny system korzeniowy pozwoli im przetrwać zimne noce. Najpiękniej zaś będą prezentować się na dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatrów stanowiskach.

W marcu rozpoczyna się też okres sadzenia różaneczników i azalii. I choć trwać on może aż do października, początek wiosny to dobry moment na to, by zapewnić tym krzewom właściwe warunki do rozwoju. Ich płytki system korzeniowy słabo aklimatyzuje się w warunkach upałów i suszy. Dlatego też ciepła i zarazem wilgotna wiosna będzie doskonałym momentem na to, by zaprosić je do swojego ogrodu. Natomiast spośród roślin cebulowych i bulwiastych w marcu wysadzać już można pacioreczniki ogrodowe popularnie nazywane kannami oraz begonie bulwiaste, a także mrozoodporne odmiany lilii.

Kwiecień i maj w ogrodzie – co warto zasadzić?

Pierwsze rośliny kwitnące w ogrodzie wiosną to bez wątpienia tulipany, krokusy i przebiśniegi. To one zwiastują odejście zimy. Jednak już w kwietniu oraz maju warto posadzić także i inne niewymagające dużych nakładów pracy rośliny takie jak stokrotki czy aksamitki oraz inne odmiany astrów. Te odpowiednie nawet dla niedoświadczonych ogrodników rośliny z łatwością przyjmą się w niemal każdych warunkach glebowych. Pamiętać warto również o niezapominajkach, które doskonale prezentować się będą sadzone w dużych skupiskach na rabatach lub pośród innych roślin na zacienionych skalniakach. Na stanowiskach półcienistych nie może zabraknąć także konwalii.

Późna wiosna to także dobry moment na wysiew roślin prosto do gruntu. Jednoroczne kwiaty takie jak groszek pachnący, złocień trójbarwny, słonecznik, kosmos, nasturcja czy nagietek będzie można podziwiać od pełni słonecznego lata nawet po późną jesień. Wybierając odpowiednie miejsce do sadzenia roślin stworzyć dzięki nim można prawdziwie bajkową aranżację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Uprawa pomidorów w tunelu foliowym

Następny artykuł

Jak prawidłowo uprawiać truskawki na działce?

Podobne artykuły