Najważniejsze informacje na temat odkurzania. Jak wpływa na zdrowie?

Odkurzanie to jeden z najpopularniejszych obowiązków domowych. Nie jest przez nas zbyt lubiany, chociaż dzięki temu mamy pewność, że w naszym mieszkaniu zapanuje ład i porządek. Przebywanie w czystych pomieszczeniach, w których nie znajdziemy żadnych zabrudzeń poprawia nasze samopoczucie. W ten sposób możemy sobie pozwolić na swobodne zapraszanie gości i organizowanie uroczystości rodzinnych. Na odkurzaniu tracimy sporo czasu oraz energii, ale domowe wnętrza prezentują się zdecydowanie bardziej estetycznie i schludnie. Powinniśmy się jednak dowiedzieć, jak odkurzanie wpływa na nasze zdrowie. Zdania na ten temat są podzielone, dlatego wypadałoby poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę i podejść do sprawy z należytą rozwagą.

Odkurzanie – czy może nam w jakiś sposób zaszkodzić? Przydatne wskazówki

Regularne odkurzanie niesie za sobą wiele zalet, ale wiedzmy o tym, że może nam również w pewnym stopniu zaszkodzić. Chodzi tutaj przede wszystkim o:

  • pojawianie się w powietrzu licznych alergenów, drobnoustrojów, kurzu i bakterii – co prawda odkurzając poszczególne pomieszczenia pozbywamy się ich z podłogi oraz dywanów, ale jednocześnie następuje “wybuch” cząsteczek kurzu do powietrza. Nie jest to zbyt sprzyjające głównie dla alergików. Styczność z groźnymi dla naszego zdrowia drobnoustrojami mamy też w momencie, gdy decydujemy się na opróżnienie worka lub umycie pojemnika na worek. Róbmy to cierpliwie i rozważnie, aby mieć pewność, że nie ucierpi na tym nasz organizm,
  • nienaturalnie wykrzywioną sylwetkę – w trakcie odkurzania nie za bardzo panujemy nad swoimi ruchami i często nienaturalnie się wykrzywiamy, co może zaszkodzić m.in. naszemu kręgosłupowi lub plecom. Często taki problem dotyka przede wszystkim osoby wysokie, które później borykają się z dolegliwościami bólowymi przy schylaniu. Warto wyposażyć się w nowoczesne modele odkurzaczy, tak aby raz na zawsze zadbać o swoje zdrowie i nie pozostawiać niczego przypadkowi.

Jak widać odkurzanie musi być realizowane z głową. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że ta czynność domowa przebiegnie zgodnie z planem i nie doprowadzi w organizmie do żadnych szkodliwych zmian. Rozwiązaniem mogą się okazać odkurzacze pionowe z technologią cyklonową. Taki sprzęt jest nie tylko lekki, poręczny i wygodny w użytkowaniu, ale też dba o nasz kręgosłup i jest w stanie wychwycić najmniejsze cząsteczki kurzu.

Dlaczego warto regularnie odkurzać domowe pomieszczenia?

Regularne odkurzanie ma bardzo duży sens, ale jedynie wtedy, gdy proces ten jest starannie przemyślany i dobrze się do niego przygotujemy. Zadbajmy o wyposażenie się w wysokiej klasy sprzęt sprzątający, a dopiero później zabierzmy się za jakiekolwiek czynności porządkowe. Prawidłowo wykonane odkurzanie doprowadzi do:

  • usunięcia drobinek kurzu, drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń – konieczne jest jednak wykorzystanie nowoczesnego odkurzacza z systemem filtracji, który pozwoli na połączenie odkurzania z oczyszczaniem powietrza. W tej sytuacji strzałem w dziesiątkę okażą się droższe modele akumulatorowe,
  • utracenia zbędnych kalorii – korzysta na tym całe nasze ciało, ponieważ odkurzanie jest niejako aktywnością fizyczną i tym samym odciąga nas od telewizora lub komputera. To szczególnie ważne dla osób, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia. W ten sposób zmniejszamy ryzyko chorób serca i wspieramy własną kondycję,
  • uzyskania lepszego samopoczucia – nic tak nie cieszy domowników, jak przebywanie w czystych i pachnących pomieszczeniach, do których można później zapraszać gości. W starannie wysprzątanym mieszkaniu możemy sobie pozwolić m.in. na bezstresową zabawę z dzieckiem,
  • odświeżenia całych pomieszczeń – pamiętajmy o tym, aby odkurzać nie tylko podłogę i dywany, ale też kanapy, sofy, fotele oraz resztę mebli. Dzięki temu zadbamy o swój układ oddechowy i nie narazimy się na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa lub też uciążliwy kaszel.

Nie da się ukryć, że odkurzanie ma swoje mocne, jak i nieco słabsze strony. Dużo zależy od tego, jak podejdziemy do sprawy oraz jakim sprzętem będziemy dysponować we własnych domach i mieszkaniach. Niekiedy lepiej wydać na niego więcej pieniędzy i mieć przy tym pewność, że zatroszczymy się o zdrowie wszystkich domowników.

Odkurzanie – dostępne rodzaje odkurzaczy

Jeśli chcemy zabrać się za profesjonalne odkurzanie poszczególnych pomieszczeń w pierwszej kolejności musimy zadbać o zakupienie odpowiedniej klasy sprzętu. W tym przypadku możemy sobie pozwolić m.in. na odkurzacze workowe (klasyczne, zabrudzenia są gromadzone w płóciennych lub papierowych workach), bezworkowe (zanieczyszczenia gromadzą się w plastikowym zbiorniku), wodne (wyposażone w filtr wodny), piorące (droższe, o sporych rozmiarach, z łatwością poradzą sobie z trudnymi plamami na dywanach i odświeżą wnętrza), pionowe (zadbają o nasz kręgosłup) oraz ręczne (niewielkie rozmiary, dotrą do najtrudniej dostępnych miejsc).

Na co zwrócić uwagę przy doborze odkurzacza? Porady

W sytuacji, gdy od dłuższego czasu zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób dobrać optymalny model odkurzacza powinniśmy zwrócić uwagę na następujące parametry: moc (minimum 750-850 W), głośność (najlepiej poniżej 65 dB), pojemność worka (co najmniej 3 litry), długość kabla (im dłuższy, tym bardziej komfortowe odkurzanie), waga (bazujmy na modelach o niskiej wadze) oraz funkcje dodatkowe (np. wskaźnik wypełnienia worka, separator małych przedmiotów, regulacja siły ssania i system mocowania rury).

Kierując się powyższymi wskazówkami mamy pewność, że odkurzanie upłynie nam w przyjemnej atmosferze i nie będzie przeszkadzało innym domownikom (np. w wykonywaniu obowiązków zawodowych).

Odkurzanie – krótkie podsumowanie

Czas na krótkie podsumowanie artykułu o odkurzaniu. Jak wiadomo jest to jeden z podstawowych obowiązków domowych, za którym nie za bardzo przepadamy, gdyż musimy w niego włożyć sporo sił, zaangażowania, czasu i energii. W ten sposób pozbywamy się jednak uciążliwych zabrudzeń i zanieczyszczeń.

Odkurzanie powinno być wykonywane tak, abyśmy nie narazili swojego organizmu na szwank. Prawidłowe wykonanie tej czynności sprawi, że poprawimy swoje samopoczucie (przebywanie w czystych pomieszczeniach wpływa korzystnie na nasz nastrój i chęć przyjmowania gości), usuniemy drobinki kurzu i drobnoustroje (stosujmy odkurzacze z systemem filtracji, które zamienią sprzęt w oczyszczacz powietrza), utracimy zbędne kalorie (odkurzanie to aktywność fizyczna, która zmniejsza ryzyko chorób serca i wspiera naszą kondycję) oraz odświeżymy poszczególne wnętrza (koniecznie odkurzajmy nie tylko podłogę i dywany, ale też fotele, kanapy, sofy i inne meble).

Kluczowe jest też to, że odkurzanie niesie za sobą pewne słabsze strony, a mianowicie nienaturalnie wykrzywioną sylwetkę (zwłaszcza u osób wysokich, co może doprowadzić do bólu kręgosłupa lub pleców – rozwiązaniem jest odkurzacz pionowy) i pojawienie się w powietrzu licznych alergenów, drobnoustrojów i bakterii (dochodzi do tzw. “wybuchu” cząsteczek kurzu do powietrza, co może zaszkodzić m.in. alergikom – konieczne jest zastosowanie nowszych modeli).

Aktualnie mamy do wyboru kilka różnych rodzajów odkurzaczy. Są to odkurzacze workowe (klasyczne), bezworkowe (zanieczyszczenia zgromadzone w pojemniku), wodne (z filtrem wodnym), ręczne (o niewielkich rozmiarach, do trudno dostępnych miejsc), piorące (usuwają najpoważniejsze zanieczyszczenia i odświeżają pomieszczenia) oraz pionowe (troszczą się o nasz kręgosłup).

Jeśli chodzi o umiejętny dobór odkurzacza do odkurzania domu lub mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę na następujące kwestie: moc (minimum 750-850 W), waga (niska), głośność (poniżej 65 dB), długość kabla (długi), pojemność worka (około 3 litry) i funkcje dodatkowe (regulacja siły ssania, separator małych przedmiotów i wskaźnik wypełnienia worka).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Pawlacz - w jaki sposób go zaaranżować? Cenne porady

Następny artykuł

Taras drewniany - zalety, porady, cena

Podobne artykuły