Styl skandynawski – co go charakteryzuje?

Styl skandynawski, choć tak popularny we wnętrzach domów i mieszkań, nie zawsze komponowany jest zgodnie z jego zasadami. Jak dobrać poszczególne elementy wystroju i dekoracji, by nie popełnić wnętrzarskiego faux-pas? Przyjrzyjmy się bliżej trendowi zaczerpniętemu z krajów Europy Północnej i poznajmy jego podstawowe reguły.

Styl skandynawski — czym się charakteryzuje?

Cechy charakterystyczne dla stylu skandynawskiego to przede wszystkim przestronność, porządek, jasne barwy i bliskość natury. Nie jest to jednak trend, który skupia się na bujnej roślinności i zwierzęcych motywach. Podstawą stylu skandynawskiego jest odzwierciedlenie chłodnego, czystego i skalistego krajobrazu Skandynawii, który przeplata się z motywem świeżo ciosanego, surowego drewna.
Ten charakter urządzania wnętrz jest przeznaczony głównie dla osób, które cenią sobie uporządkowaną przestrzeń i jej funkcjonalność oraz dla tych, które nie lubią rozpraszających, mocnych akcentów kolorystycznych i tłoczących się na półkach bibelotów.
Styl skandynawski najlepiej sprawdza się w mieszkaniach, które mają pomieszczenia o stosunkowo dużej powierzchni. Łatwiej wtedy uzyskać efekt nieograniczonej przestrzeni.

Jakie faktury i kolory definiują styl skandynawski?

Bazą kolorystyczną pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim są przede wszystkim szarość, biel i jasne drewno. Te barwy najlepiej wykorzystać na ścianach, podłogach i sufitach. Będą doskonałym tłem dla mebli i niedużej ilości dekoracji.
Materiały i kolory stylu skandynawskiego używane w tych pomieszczeniach powinny być przede wszystkim naturalne. Stąd też chętnie wprowadza się do nich drewno, co nie tylko przywołuje odczucia obcowania z naturą, ale także skutecznie ociepla wnętrze i sprawia, że staje się bardziej przytulne.
Dodatki stylu skandynawskiego powinny być miękkie w dotyku i wykonane z materiałów takich jak len, bawełna czy juta. Wszelkiego rodzaju koce, pledy i narzuty powinny stanowić stałe elementy dekoracji. Nadają one lekkości i ciepła aranżowanym pomieszczeniom.

Jakie oświetlenie i dodatki wybrać do pomieszczeń urządzanych w stylu skandynawskim?

Z założenia wnętrza w stylu skandynawskim powinny być jasne, stąd też ważne jest zwrócenie uwagi na właściwe ich oświetlenie. Lampy wiszące i te postawione na stolikach przede wszystkim powinny być praktyczne i proste w formie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zaokrąglonych kształtów i linii abażurów, a także kloszy w kolorze bieli, szarości lub jasnego brązu.
Oświetlając wnętrze, warto skorzystać z lamp nowoczesnych, industrialnych, retro lub klasycznych. Dzięki takiemu zabiegowi uda się uzyskać atrakcyjną i nietuzinkową aranżację.
Oprócz lamp można dodać do wnętrza wazony o prostych formach, skontrastować szarość mebli za pomocą poszewek poduszek w jaskrawych kolorach, a na ścianie umiejscowić duży i minimalistyczny w formie zegar. Dobrym pomysłem jest także wprowadzenie bukietu świeżych kwiatów, a także kilku świec, które ożywią pomieszczenie.
Skorzystanie z powyższych rad z pewnością ułatwi zaprojektowanie pomieszczeń w stylu skandynawskim lub uzupełni je o innowacyjne dodatki. Najważniejsze, by w aranżacji trzymać się zasad o minimalizmie, prostocie form, stonowanej kolorystyce, funkcjonalności oraz dodatkach w kolorze surowego drewna. Wymienione elementy dobrze jest ożywić dekoracjami w jasnych barwach, a także miękkimi, naturalnymi tkaninami.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Oświetlenie do sypialni - co warto o nim wiedzieć?

Następny artykuł

Jakie kolory wybrać do małej kuchni?

Podobne artykuły