Aranżując niewielkie przestrzenie należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, aby wnętrze nie było zbyt przytłaczające, a wykorzystane wyposażenie dobrze współgrało z przestrzenią. Konieczne jest dobranie odpowiednich materiałów i kolorów w małej kuchni, aby optycznie ją powiększyć, a przynajmniej dodatkowo jej nie zmniejszać.
Jakie kolory wybrać w małej kuchni?
W małych przestrzeniach warto zastosować jasne, odbijające światło i rozświetlające przestrzeń kolory. Popularnym rozwiązaniem w aranżacjach małych kuchni jest zastosowanie koloru białego. Jest to neutralny, stanowiący doskonale tło dla innych elementów odcień. Wbrew pozorom, biel nie jest mało interesującym kolorem, na rynku dostępnych jest wiele odcieni bieli, a znalezienie odpowiedniego z nich może nie być takie proste.
Jeśli odcienie bieli nie odpowiadają oczekiwaniom, alternatywą do nich są odcienie szarości. Szarość również jest neutralnym odcieniem, pasującym do różnych aranżacji. Mogła dobrać do niego białe meble z ciemnoszarym blatem lub meble z popielatymi frontami. Warto jednak pamiętać, aby w aranżacji małej kuchni nie nagromadzić zbyt wielu barw. Ważne też, aby najciemniejsze odcienie znajdowały się na i przy podłodze.
Innym wyborem, pasującym do stylów prowansalskich i skandynawskich są beże i kolory drewna. Drewniane panele ścienne lub podłoga pomogą ocieplić wnętrze. Można także wybrać kremowe lub beżowe ściany albo fronty mebli. Beże można swobodnie łączyć z szarością i bielą.
Wybór bardziej jaskrawych i żywych kolorów w małej kuchni należy dobrze przemyśleć. Intensywne barwy mogą sprawiać odpychające i zniechęcające wrażenie. Problem nasila się zwłaszcza w niewielkim pomieszczeniach. Najbezpieczniejszą opcją dla małej kuchni jest wybranie błękitu lub niebieskiego, ale dobrze jest połączyć je z bielą.
Aranżacja małej kuchni
Projektując wystrój w niewielkiej kuchni należy unikać przytłaczania przestrzeni oraz zbyt mocnych kontrastów. Wzory i dekoracje powinny zostać ograniczone do minimum, a przeważać powinny gładkie i jasne dodatki pasujące do odcieni ścian. Ważne jest uzyskanie wrażenia harmonii i ładu, dlatego barwne elementy powinny znajdować się poza zasięgiem wzroku.
Jakie meble w małej kuchni?
Wybierając meble do niewielkich pomieszczeń warto kierować się podobnymi zasadami, co przy wyborze ścian. Bielone lub sosnowe drewno dodaje lekkości, a jasne fronty odbijają światło. Meble powinny pasować do tła, a nie kontrastować z nim.
Małe kuchnie mogą mieć także nietypowe wymiary, np. być długie i wąskie. W takim przypadku problemem jest dopasowanie odpowiednich mebli do wnętrza. W takich pomieszczeniach szafki i stół z krzesłami powinny znajdować się na ścianach najdalej ustawionych od siebie. Jeśli bliskie sobie ściany są najjaśniejszym elementem w kuchni, to przestrzeń pomiędzy nimi będzie sprawia wrażenie większej niż jest w rzeczywistości.
Oświetlenie małej kuchni
Ważną kwestią w aranżacji małej kuchni jest także światło, które pomoże wymodelować przestrzeń. Niekiedy małe kuchnie są pozbawione okien, należy wtedy zdecydować się na bardzo jasne oświetlenie górne, a także doświetlające niektóre części kuchni, oświetlenie miejscowe. Ciekawym i estetycznym pomyśle jest taśma LED pod szafkami nad blatem roboczym.