Ogrzewanie na podczerwień – działanie, zalety, konkretne rozwiązania

Panele grzewcze na podczerwień, promienniki podczerwieni, maty grzewcze to coraz częściej stosowane rozwiązania, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych sposobów ogrzewania mieszkania. Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie na podczerwień?

Nie widać go, ale czuć. Jak działa ogrzewanie podczerwienią?

Ogrzewanie na podczerwień polega na wykorzystaniu promieniowania podczerwieni do przekazywania ciepła. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych i bardziej kosztownych rozwiązań (jak energia elektryczna), które ogrzewają powietrze, ogrzewanie podczerwienią działa na zasadzie bezpośredniego ogrzewania obiektów i osób w pomieszczeniu.

  • Urządzenia grzewcze na podczerwień (np. panel grzewczy, promienniki) emitują promieniowanie podczerwone. To promieniowanie jest niewidoczne dla ludzkiego oka, ale odczuwalne jako przyjemne ciepło.
  • Promieniowanie podczerwieni przemieszcza się w przestrzeni, a gdy trafi na powierzchnię, taką jak ściana, mebel czy ciało, przekazuje ciepło. Powierzchnie te następnie oddają ciepło do otoczenia, podnosząc temperaturę w pomieszczeniu.
  • Ponieważ ogrzewanie podczerwienią nie polega na podgrzewaniu powietrza, zminimalizowane do zera właściwie są straty ciepła związane z ruchem i cyrkulacją powietrza.

Ogrzewanie podczerwienią jest coraz częściej uznawane za bardzo efektywne energetycznie, co przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie, a także większy komfort osób znajdujących się w pomieszczeniach prowadzić do mniejszych strat ciepła i szybszego odczuwania komfortu. Dowiedz się więcej, jak działa ogrzewanie na podczerwień – celtron.com.pl

Promieniowanie podczerwone i jego zalety

Ogrzewanie elektryczne robi się z roku na rok coraz bardziej kosztowne. Zadbanie o prawdziwy komfort cieplny, szczególnie zimą, zaczyna się wiązać z coraz wyższymi rachunkami za prąd. Wiele osób poszukuje więc alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest promieniowania podczerwienią wyróżniające się istotnymi zaletami.

  • Promieniowanie podczerwone ogrzewa obiekty i osoby bezpośrednio, co prowadzi do mniejszych strat ciepła. Co ważne, ogrzane w ten sposób powierzchnie oddają ciepło do otoczenia, co poprawia efektywność energetyczną systemu grzewczego.
  • W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, które muszą najpierw ogrzać powietrze, panele grzewcze na podczerwień zaczynają działać niemal natychmiast po włączeniu.
  • Dzięki bezpośredniemu oddziaływaniu na powierzchnie, ciepło jest równomiernie rozprowadzane, co poprawia komfort w pomieszczeniu.
  • Może być stosowane zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i przemysłowych, oraz w przestrzeniach takich jak szklarnie czy hale produkcyjne. Nowoczesne firmy chętnie sięgają po to rozwiązanie także w swoich biurach.
  • Bieżące koszty utrzymania takiego systemu ogrzewania są niższe od konkurencyjnych rozwiązań, choć trzeba liczyć się z tym, że sam zakup systemu na podczerwień wiąże się ze sporymi kosztami.

Ogrzewanie podłogowe i nie tylko. Jak wygląda ogrzewanie pomieszczeń przez podczerwień

Ogrzewanie podczerwienią można wykorzystać w bardzo różnym zakresie. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, skorzystaj z doradztwa firm specjalizujących się w tym temacie i działających we Wrocławiu i okolicach. Z ekspertami wspólnie łatwiej ustalisz, które rozwiązania będą prawdziwie oszczędne w twoim przypadku. Do wyboru masz:

  • panele grzewcze i grzejniki na podczerwień,
  • promienniki ciepła do większych obiektów lub tych o słabej izolacji cieplnej,
  • folie i maty grzewcze do ogrzewania podłogowego,
  • kompleksowe systemy ogrzewania domu i mieszkania.

Przemyślany dobór rozwiązania pozwala zaoszczędzić niemałe środki, uczynić ogrzewanie na podczerwień możliwie jak najbardziej efektywnym. Specjaliści od montażu tego typu rozwiązań są w stanie spojrzeć natychmiast na twój projekt od praktycznej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Fototapety 3D - co powinniśmy o nich wiedzieć?

Następny artykuł

Jak aranżować lampy ścienne w różnych pomieszczeniach?

Podobne artykuły