Jak wykonać remont poddasza krok po kroku?

Remont poddasza wymaga odpowiedniego przygotowania technicznego, od oględzin wstępnych aż po zaplanowanie zabudowy ścian. Nie można również zapomnieć o kwestiach prawnych, takich jak uzyskanie pozwolenia, które w niektórych przypadkach jest niezbędne. Co trzeba wiedzieć o remoncie poddasza? Oto cenne wskazówki, którymi warto się posiłkować.

Kiedy potrzebne jest pozwolenia na remont poddasza?

Przeprowadzenie remontu poddasza nie zawsze wymaga posiadania stosownego zezwolenia. Niemniej jednak należy je uzyskać w przypadku, gdy:

  • w zakres pracy wchodzi rozbudowa budynku, na przykład zmiana kształtu dachu,
  • remont wiąże się ze zmianą elementów konstrukcyjnych,
  • budynek, w którym ma zostać przeprowadzony remont, widnieje w rejestrze zabytków.

W powyższych sytuacjach właściciel budynku powinien złożyć stosowny wniosek w starostwie lub urzędzie miasta.

Jak przeprowadzić remont poddasza krok po kroku?

Remont poddasza należy zacząć od dokonania oceny technicznej pomieszczenia. Sprawdza się między innymi stan wiązarów dachowych, łat czy deskowania. Jednocześnie trzeba też ocenić stan więźby dachowej. Na tym etapie można dokonać wyceny materiałów oraz prac budowlanych, jeśli remont ma przeprowadzić profesjonalna firma. Bardzo istotną kwestią jest izolacja termiczna poddasza. W starszych budynkach zazwyczaj wymaga jest wymiana ocieplenia pomiędzy krokwiami. Do ocieplania trudno dostępnych miejsc dobrze sprawdzi się pianka poliuretanowa, natomiast w przypadku ocieplania sufitów – wełna mineralna. W kolejnym kroku należy doprowadzić do poddasza instalację elektryczną, rury kanalizacyjne czy centralne ogrzewanie, o ile wcześnie nie zostało to zrobione. W przeciwnym razie warto sprawdzić stan techniczny poszczególnych instalacji i w razie konieczności dokonać ich wymiany.

Wykończenie ścian i podłóg

Przeprowadzenie remontu poddasza wiąże się również z koniecznością wykończenia ścian i podłóg. W kontekście zabudowy ścian dobrze sprawdzają się płyty gipsowo-kartonowe, jednak ich zastosowanie wymaga wykonania konstrukcji szkieletowej. Warto zwrócić uwagę na cenne wskazówki – płyty montowane są pionowo, przy pomocy wkrętów oraz specjalnej taśmy zbrojącej. Można zdecydować się na zielone płyty, charakteryzujące się większą odpornością na wilgoć. Zwieńczeniem prac związanych z wykończeniem ścian jest ich pomalowanie bądź wyłożenie tapetą. Tymczasem wykończenie podłóg zależy w rzeczywistości od rodzaju stropu. Strop drewniany najczęściej wymaga dodatkowego wzmocnienia, na przykład poprzez deskowanie, natomiast strop betonowy można wyłożyć różnego rodzaju foliami, następnie kładąc warstwę wylewki. Zwieńczeniem prac jest umieszczenie na podłogach elementów dekoracyjnych w postaci kafelków czy paneli.

Remont poddasza warto dokładnie zaplanować, zarówno w kontekście prac technicznych, jak i wykończeniowych. Pozwoli to opracować budżet, a jednocześnie ocenić, jak długo potrwa adaptowanie pomieszczenia. Trzeba też pamiętać o konieczności pozyskania niezbędnego pozwolenia na remont, jeśli prace wiążą się z rozbudową budynku lub zmianą elementów konstrukcyjnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak kłaść panele podłogowe? Instrukcja krok po kroku

Następny artykuł

Dywan do pokoju dziecka. Jaki wybrać? Kilka przydatnych wskazówek

Podobne artykuły