Jedną z łatwiejszych prac wykończeniowych jest układanie paneli podłogowych. Czynność ta nie wymaga specjalistycznych narzędzi oraz umiejętności. Jest więc idealną okazją to zaoszczędzenia środków podczas remontu mieszkania lub domu. Układając panele podłogowe we własnym zakresie, mamy także pewność dokładnego wykonania tego zadania. Poniżej znajdują się cenne wskazówki oraz instrukcja kładzenia paneli krok po kroku.
Jak położyć panele podłogowe?
Główną zaletą paneli podłogowych jest ich system mocowania – są bowiem podłogą pływającą. Oznacza to, że poszczególne elementy należy połączyć ze sobą, ale nie ma konieczności przytwierdzania ich do podłogi. Dzięki temu nie jest konieczne użycie kleju czy innych produktów spajających. Wystarczy położyć panele według poniższej instrukcji.
1. Przygotowanie podłoża
Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musimy pamiętać, żeby było ono równe, czyste i suche. Chcąc ułożyć panele na starym parkiecie, warto najpierw sprawdzić jego stabilność.
2. Ułożenie folii oraz podkładu
Drugą czynnością jest rozłożenie folii paroizolacyjnej na całej powierzchni podłoża. Ułożyć ją należy w formie wanny, co oznacza że zewnętrze brzegi powinny być wywinięte na ścianę i dobrze dociśnięte (szczególnie w rogach pomieszczenia).
Na folię należy nałożyć podkład izolujący. Ważne, aby łączenia materiałów nie wypadły w tych samych miejscach. W celu uniknięcia ślizgania się powierzchni, można połączyć taśmą klejącą poszczególne fragmenty.
3. Układanie pierwszego rzędu paneli
Jeżeli pierwszy rząd paneli podłogowych wymaga zwężenia, należy dociąć go do żądanej szerokości. Jeżeli nie jest to konieczne, montaż można rozpocząć od użycia całych paneli. Kładzie się je piórem do ściany. Nie można zapomnieć o dylatacji. Do jej zachowania należy użyć klinów dystansowych.
Poszczególne elementy należy łączyć ze sobą krótszymi bokami. Po umieszczeniu pióra jednego z paneli we wpuście drugiego panelu pod kątem około 70 stopni, można opuścić go do podłoża. W większości przypadków ostatni panel w rzędzie wymaga przycięcia. W tym celu należy dokładnie odmierzyć pozostałą lukę, po czym dopasować brakujący fragment (jego długość powinna wynosić minimum 40 cm).
4. Montaż kolejnych rzędów paneli
Montaż paneli w kolejnych rzędach należy rozpocząć zawsze resztkowym elementem, pozostałym po ostatnim dociętym panelu. Do krótszego boku, dołączamy kolejne odcinki, tworząc tym samym pas odpowiedniej długości. Powstałe rzędy dopasowujemy do ułożonej już linii paneli i zapinamy ze sobą. Wszystkie poszczególne elementy można również scalać pojedynczo. Łączone w ten sposób części wystarczy dobić gumowym młotkiem, z wykorzystaniem drewnianego klocka.
5. Układanie ostatniego rzędu paneli
Ostatnia linia paneli wymaga zazwyczaj docięcia na szerokość (musi to być więcej niż 5 cm). Niezwykle ważne jest wykonanie cięcia po stronie brzegu zakończonego piórem. W innym przypadku, nie będzie możliwości połączenia panelu z resztą ułożonej podłogi. Podczas montażu przyciętej deski, należy uważać, aby nie uszkodzić ścian oraz nie podwinąć folii ułożonej pod panelami.
6. Prace wykończeniowe
Ułożone panele podłogowe poddajemy na koniec pracom kosmetycznym, takim jak odcięcie folii wystającej wzdłuż ścian oraz usunięcie klinów dystansowych. Do zakrycia szczelin dylatacyjnych należy użyć listew przypodłogowych.
Podsumowując, panele podłogowe można położyć w sześciu prostych krokach. Czynność to zajmuje średnio kilka godzin, więc nie jest wymagającym zadaniem.