Jak położyć samemu tapetę? Wskazówki krok po kroku.
Czy wiecie, że powstanie pierwszych tapet ma swoje początki już w połowie XIV wieku? Już wtedy ludzie zajmowali się dekorowaniem wnętrz przeróżnymi metodami. Jak sami widzicie, tapetowanie nigdy nie wyszło mody, ponieważ ta opcja w dalszym ciągu jest jedną z najchętniej stosowanych w celu ozdabiania wnętrz. Jej użycie pozwala na dowolne modyfikacje naszych salonów czy sypialni, a ilość dostępnych na rynku wzorów z powodzeniem potrafi wpasować się nawet w najbardziej wymagające gusta. Warto dodać, że zastosowanie tapety świetnie sprawdza się w przypadku maskowania niedoskonałości ścian. Jeżeli stoisz właśnie przed decyzją o położeniu tapety w swoim domu, chcielibyśmy zaprosić Cię do dalszej części artykułu, gdzie przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które zdecydowanie ułatwią Ci to zadanie.
Samodzielne położenie tapety
Ten artykuł będzie swego rodzaju poradnikiem, dzięki któremu dowiesz się, na czym tak naprawdę polega tapetowanie ścian, o czym należy pamiętać przed przystąpieniem do montażu oraz jak przyciąć okładzinę. Poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces i udzielimy kilku wskazówek, dzięki którym unikniesz popełnienia błędów podczas sklejania materiału.
Tapetowanie krok po kroku
Krok 1 – przygotowanie narzędzi
Nasze przygotowania powinny zacząć się od przygotowania podstawowych narzędzi, którymi będziesz operować. Niezbędne będą: szczotka, wałek oraz ostry nóż. Nie możecie również zapomnieć o wiaderku, w którym przygotujecie klej! Aby wasza tapeta była równo położona, z pewnością przydatna okazać się może poziomica. Nie zaszkodzi również uzbroić się w szpachelkę, dzięki której usuniecie nadmiar kleju. W zależności od tego co chcecie tapetować, warto rozważyć czy będzie wam w tym celu potrzebna drabina ułatwiająca montaż na wysokości. Ostatnim narzędziem będzie Wasze pozytywne podejście do pracy! 🙂
Krok 2 – przygotowanie ścian
Kolejny krok jest bardzo ważny i polega na zadbaniu o to, że na ścianie, która chcemy tapetować, nie ma żadnych drastycznych nierówności lub ubytków. Jeżeli takowe znajdziesz, użyj masy szpachlowej w celu ich wypełnienia.
Krok 3 – rozrobienie kleju
Do przyklejenia Waszej tapety użyjecie oczywiście kleju, który musicie wcześniej odpowiednio rozrobić. Wszelkie informacje na temat proporcji użytych składników znajdziecie na opakowaniu producenta.
Krok 4 – wycięcie pasów tapety
Ten krok wymagać będzie o Was dużej precyzji! Wycięte pasy tapety muszą mieć dobraną odpowiednią długość oraz wysokość. Warto zapewnić sobie kilka centymetrów zapasu, ponieważ w razie czego łatwiej jest odciąć nadmiar tapety niż dokleić brakujący element.
Krok 5 – tapetowanie
Sposób, w jaki będziemy nakładać tapetę na ścianę, jest zależny od metody aplikacji kleju. Jeżeli jesteś w posiadaniu tapety z papierowym spodem posmarowanym klejącym preparatem, upewnij się, że zaczniesz tapetowanie od górnej krawędzi ściany (przy suficie). Jeżeli natomiast Twoje tapeta ma inny rodzaj podkładu i wymagany jest nakładanie kleju na ścianę, zacznij od dopasowania krawędzi pasa przy podłodze. Możesz teraz rozwijać rolkę wzdłuż ściany, aż dojedziesz do samego sufitu. Użycie wałka pozwoli Ci na równomierne rozłożenie nacisku tapety do ściany.
Krok 6 – docinanie krawędzi
Ostatni krok polegać będzie na docinaniu krawędzi Waszej tapety. Raczej ciężko przygotować pas tapety tak, aby był spasowany idealnie. Oczywiście zdarzają się i takie przypadki jednak jeżeli wasz się do nich nie kwalifikuje, nie ma się co zamartwiać. Za pomocą ostrego noża i czegoś, co zapewni wam równe cięcie, będziecie w stanie dociąć wszystkie nierówności.
Krok 7 – proces schnięcia kleju
Przygotowaną tapetę należy pozostawić na czas schnięcia kleju. Zalecenia producenta mówią przeważnie o czasie oczekiwania, który wynosi 24 godziny, jednak w niektórych przypadkach może być to nawet i 72 godziny! Optymalne warunki do schnięcia kleju to brak wilgotności, temperatura pokojowa w przedziale od 18 do 25 stopni Celsjusza oraz brak ogrzewania pomieszczenia na czas schnięcia kleju tak, aby temperatura nie zmieniała się zbyt gwałtownie.
Podsumowanie
Jak sami możecie zobaczyć, proces tapetowania nie jest jakoś specjalnie skomplikowany i raczej każdy z Was powinien sobie poradzić z tym bez większego problemu. Jeżeli podchodzicie do tego tematu pierwszy raz, to ważne jest, aby zachować spokój i skupienie, wtedy wszystko powinno pójść jak po maśle. Mamy nadzieje, że wskazówki, którymi się z Wami podzieliliśmy, będę dla was pomocne.