Czy szambo ekologiczne trzeba opróżniać?

Na działkach, na których nie zdecydowano się na kanalizację, popularnym rozwiązaniem jest montaż szamba. Wiadomo jednak, że przy nieodpowiedniej konserwacji i pielęgnacji może ono negatywnie wpływać na środowisko. Bezpieczną alternatywą dla szamba tradycyjnego jest ekologiczny system odprowadzania ścieków. Czy to oznacza, że szamba ekologicznego nie trzeba w ogóle opróżniać? Także musisz o nie odpowiednio zadbać, choć ryzyko zanieczyszczenia jest znacznie mniejsze.

Czym jest szambo ekologiczne?

Ekologiczne szambo to nic innego jak przydomowa oczyszczalnia ścieków. To w takim specjalnie zabezpieczonym zbiorniku gromadzone są nieczystości pochodzące z gospodarstwa domowego. Jego konstrukcja i technologia mają służyć ograniczeniu negatywnego wpływu ścieków na środowisko naturalne.

Czym szambo ekologiczne różni się od klasycznych rozwiązań? Chodzi przede wszystkim o to, co dzieje się z zanieczyszczeniami, gdy trafią do zbiornika. Tradycyjne szambo pełni funkcję swoistego magazynu ścieków, w którym czekają one na wywóz. Natomiast szambo ekologiczne działa tak, że nieczystości są w międzyczasie oczyszczane jeszcze w zbiorniku. Odpowiadają za to specjalne systemy rozsączające.

Jak zbudowane jest szambo ekologiczne?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków przyjazna środowisku powinna być wyposażona w tzw. drenaż rozsączający. Znajduje się w nim osadnik wstępny. To właśnie ten element odpowiada za oddzielenie stałych zanieczyszczeń od tych w formie płynnej, które następnie trafiają do rur, a ostatecznie do gruntu. To zjawisko określa się mianem sedymentacji.

Co ważne, w szambie ekologicznym znajdują się również kosze filtracyjne. Dzięki nim proces oczyszczania ścieków jest bardziej efektywny. Tak jak w przypadku tradycyjnego szamba, pojemność zbiornika ekologicznego także należy dostosować do liczby osób w danym gospodarstwie domowym.

Opróżnianie szamba ekologicznego – nie zapominaj o tym!

To, że szambo ekologiczne jest bardziej przyjazne środowisku, nie oznacza, że nie wymaga uwagi. Szczególnie ważny jest regularny wywóz nieczystości płynnych ze zbiornika. Jak często zamawiać taką usługę? To zależy od kilku aspektów:

  • wielkość szamba – im większa jest pojemność zbiornika, tym rzadziej trzeba je opróżniać,
  • liczba użytkowników systemu – w takim przypadku szambo zapełni się dość szybko,
  • rodzaj nieczystości – jeśli w ich składzie nie będzie substancji organicznych, proces fermentacji ścieków przebiegnie szybciej, a konieczność opróżnienia szamba będzie konieczna częściej.

Jak dokładnie ocenić swoje potrzeby i ustalić harmonogram wywozu nieczystości? Istnieją ogólne wytyczne, którymi możesz się kierować we własnym gospodarstwie domowym. Jeśli z systemu korzysta na co dzień 5 osób, szambo ekologiczne należy opróżniać raz na rok lub 2 lata.

Ostatecznie o częstotliwości opróżniania szamba należy zdecydować po określeniu specyficznych warunków lokalnych oraz potrzeb użytkowników systemu.

Co się stanie, jeśli zaniedbasz opróżnianie szamba?

Regularny wywóz nieczystości płynnych z szamba sprawia, że cały system odprowadzania nieczystości działa płynnie i nie ulega awarii. Jest przy tym bardzo efektywny i znacznie zmniejsza ryzyko ewentualnych kłopotów z przepływem ścieków. Zapomniane i zbyt długo nieopróżniane szambo ekologiczne może również stać się źródłem nieprzyjemnych, bardzo uciążliwych zapachów.

Jeśli nieczystości będą zalegać w zbiorniku zbyt długo, ich nadmiar doprowadzi do niedrożności rur kanalizacyjnych. To może natomiast skończyć się poważną i kosztowną awarią systemu.

Jeśli chcesz zadbać o swoje gospodarstwo domowe, ale na sercu leży Ci także środowisko, szambo ekologiczne będzie dobrym rozwiązaniem. Pod warunkiem że zadbasz o jego stan i regularne opróżnianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Meble ogrodowe, które stworzą niepowtarzalny klimat na balkonie i w ogrodzie

Następny artykuł

Dom modułowy całoroczny: cena, czas realizacji i formalności

Podobne artykuły