Dom modułowy całoroczny: cena, czas realizacji i formalności

Dom modułowy, inaczej prefabrykowany lub gotowy, to innowacyjna alternatywa dla budynków murowanych. Powstaje on z gotowych elementów, łączonych na placu budowy. Jedną z najważniejszych zalet takich domów jest czas realizacji inwestycji – budynek jest gotowy do zamieszkania w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Czy warto zdecydować się na zakup domu modułowego? Jaki to koszt?

Dom modułowy – wymagane formalności

Postawienie gotowego domu wiąże się z koniecznością dopilnowania licznych formalności. Zgodnie z polskimi przepisami stawianie domu modułowego całorocznego o powierzchni zabudowy do 70 m2 nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zamiar postawienia gotowego domu trzeba jednak zgłosić w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. W tym celu należy przygotować komplet dokumentów:

  • projekt zagospodarowania działki oraz projekt architektoniczno-budowlany,
  • zaświadczenie o odpowiednich uprawnieniach projektanta,
  • potwierdzenie o prawie do dysponowania terenem do celów budowlanych,
  • oświadczenie projektanta o możliwości podpięcia domu do istniejącej sieci ciepłowniczej,
  • decyzję o warunkach zabudowy, jeżeli dla danego terenu nie jest obowiązujący Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Zdarza się, że dany urząd wymaga przedstawienia dodatkowych dokumentów, dlatego za każdym razem dobrze jest dopytać, co jeszcze należy dostarczyć. Jeśli brakuje planu zagospodarowania terenu, należy niezwłocznie złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Jako że na dokument taki trzeba poczekać, jak najszybciej trzeba zająć się formalnościami.

Przed podjęciem prac związanych z postawieniem domu prefabrykowanego należy zająć się przygotowaniem fundamentów. Można to zrobić samodzielnie lub korzystając z pomocy producenta domów modułowych. Trzeba zadbać, aby wszystkie formalności załatwić przed montażem domu.

Dom prefabrykowany – czas realizacji

Jeśli zdecydujesz się na dom modułowy całoroczny czy sezonowy, czas realizacji zależy od tego, na jaki rodzaj konstrukcji się zdecydujesz – czy będzie to dom w stanie „pod klucz”, czy też budynek w stanie surowym zamkniętym. Ten pierwszy jest gotowy do zamieszkania niemal od razu po montażu.

Stan deweloperski to gotowe ocieplenie, instalacje wewnętrzne, elewacja. Na klienta czekają jeszcze prace wykończeniowe. Innym rozwiązaniem jest postawienie domu w stanie surowym zamkniętym, który wymaga jeszcze sporo działania – to przede wszystkim prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz.

Niezależnie od tego, który dom modułowy wybierze klient, czas oczekiwania na gotowe elementy i ich montaż jest znacznie krótszy niż w przypadku stawiania domu murowanego. Dom prefabrykowany jest gotowy do zamieszkania już po kilku miesiącach. Inwestycja w dom murowany to czas liczony latami.

Cena domu modułowego

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że budując dom murowany, koszt rozkładany jest w czasie. Stawiając dom gotowy, decydujesz o sfinalizowaniu całej transakcji w krótkim czasie. To dlatego cena domu prefabrykowanego często wydaje się bardzo wysoka. Warto jednak pamiętać, że inwestycja ta szybko się zwraca, ponieważ dom gotowy jest znacznie tańszy w eksploatacji. Pojawiają się głosy, że nawet o 70% w stosunku do budynku murowanego.

Średnia cena za 1 metr kwadratowy domu modułowego to 3000-5000 złotych. Oznacza to, że postawienie domu o powierzchni 100 m2 wyniesie 300-500 tys. złotych. Dla wielu inwestorów ogromną zaletą domów prefabrykowanych jest fakt, że łatwiej jest kontrolować cały budżet. Większość kosztów jest już znana na etapie planowania inwestycji, co pozwala uniknąć tzw. niespodziewanych wydatków.

Dom modułowy jest ciekawą alternatywą dla murowanych budynków, głównie ze względu na krótki termin realizacji zamówienia, niższy koszt, ale też ciekawe rozwiązania. Domy takie są energooszczędne, ekologiczne, ale także pozwalają na rozbudowę. Oznacza to, że możesz postawić dom o mniejszym metrażu, a w razie konieczności dobudować kolejne pomieszczenia. Nic dziwnego, że to innowacyjne rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Czy szambo ekologiczne trzeba opróżniać?

Następny artykuł

Jak wprowadzić styl boho do swojego wnętrza?

Podobne artykuły