Sypialnia to miejsce niezwykle ważne ze względu na swoje przeznaczenie. Tutaj odpoczywa się po dniu pracy i relaksuje. Niektórzy traktują sypialnię jako miejsce przeznaczone tylko do spania, a inni spędzają w niej sporo czasu także w czasie dnia. Jedno jest pewne, to przestrzeń intymna, wyciszona. Meble, dekor, a nawet kolorystyka wnętrza powinny pasować do siebie i tworzyć odpowiednie środowisko do snu.
Odpowiednia paleta barw do sypialni – sprawdź, a poczujesz różnicę
Nastrój w sypialni powinien być spokojny i harmonijny, sprzyjający odpoczynkowi. Zbyt intensywne, jaskrawe kolory tworzą dynamiczny klimat w pomieszczeniu, a ma być zupełnie odwrotnie. Ściany podłogi, meble i dekor zgaszonych kolorach ziemi prezentują się najlepiej w takim wnętrzu. Uspokajają zmysły, aby organizm mógł spokojnie przygotować się do snu. Idealnie pasuje kolor niebieski a jeszcze bardziej błękitny, który kojarzy się z morzem i niebem.
Podobnie na zmysły działa kolor fioletowy, ale przygaszony. Natomiast biel i szarości to barwy neutralne świetnie współgrające z innymi kolorami i ogólnie ze stylami wnętrz. Nie bój się, że ściany w stonowanych odcieniach będą nudne. Wręcz przeciwnie, jeśli dodasz jakiś akcent w żywym kolorze, np. różu, wtedy wprowadzisz troszkę dynamiki i uzyskasz nietuzinkowy efekt.
Gra światłem w sypialni – efekt murowany
Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor ścian wybrać, postaw na niebieski. To barwa pożądana w pomieszczeniach, w których ma być cicho i nastrojowo. Uspokaja i tworzy przyjemny nastrój do odpoczynku. Obok centralnego źródła światła, które stanowią najczęściej żyrandole, lampy wiszące i plafony, bardzo ważne jest światło punktowe. To np. ozdobne lub minimalistyczne kinkiety naścienne.
Atrakcyjnie prezentują się także kinkiety przypodłogowe. Można ustawić je do góry na sufit lub ukierunkować strumień światła do konkretnego miejsca, np. na galerię zdjęć nad łóżkiem. Równie ciekawie ozdabiają sypialnię maleńkie lub nieco większe oczka świetlne, które najczęściej montuje się na suficie. Są niezwykle praktyczne, ekonomiczne, ale też tworzą nowoczesny klimat w pomieszczeniu.
Równie ważny jest kolor światła do snu. Barwa emitowana przez żarówki nie może być zimna i raczej też nienaturalna. Najlepszy efekt w sypialni tworzą żarówki dające ciepłe, żółte światło. Nie rażą, a koją, tworząc w pomieszczeniu odpowiedni klimat do snu. Optymalna barwa to ta pomiędzy 2700 a 3000 K. Jeśli chcesz stworzyć jeszcze bardziej nastrojowe wnętrze, wybierz barwę retro 2200 K. Jednak musisz się liczyć z tym, że bez dodatkowego źródła światła nie oświetlisz dostatecznie sypialni.
Harmonijne dodatki, czyli jaki dekor sprawdzi się w sypialni?
Do efektów tego wykończenia sypialni ważne są atrakcyjne dla oka dodatki. Czasami wystarczy jedna ozdobna donica drewniana, czy dekoracyjne kokardy zawiązane na zasłonach, aby stworzyć sprzyjający odpoczynkowi nastrój. Pamiętaj jednak o jednej zasadzie, aby zachować umiar w ozdabianiu sypialni. Przesyt zawsze szkodzi wnętrzom, które mają wyciszać. Co więc wybrać z bogatej na rynku wnętrzarskim oferty?
Warto ciekawie zaaranżować strefę okienną. Stylowe rolety np. typu dzień-noc pomogą Ci stworzyć spokojny nastrój dzięki możliwości zaciemnienia wnętrza lub stworzenia delikatnego półmroku. Kolejna strefa, o której trzeba pamiętać, to miejsce nad łóżkiem. Tutaj możesz sobie pozwolić na poluzowanie wodzy fantazji i dodać bardziej soczyste, żywe kolory. Może to być obraz przedstawiający nowoczesną grafikę, np. wyraziste figury typu romby czy trójkąty. Jeśli lubisz otaczać się zdjęciami, postaw na mini galerie fotografii np. z wakacyjnych wojaży.
Motywy fauny i flory, czyli w zgodzie z naturą
Niektórzy nie potrafią sobie wyobrazić sypialni bez roślinności. Kwiaty i drzewka wprowadzają do wnętrza naturalność i tworzą ciepły nastrój. Są takie gatunki roślin, które przeznaczone są specjalnie do miejsc, w których się odpoczywa. To przede wszystkim bluszcz, który oczyszcza pomieszczenie z toksycznych związków czy Zielistka Sternberga eliminująca jony metali ciężkich.
Jeśli lubisz otaczać się motywami przyrodniczymi, zaaranżuj swoją sypialnię w stylu Global influence. To połączenie elementów drewnianych, kamieni i motywów fauny oraz flory. Pastelowe poduchy, pościel czy dywany ze wzorzystymi aplikacjami będą stanowiły ciekawy kontrast na tle stonowanych ścian. Ciekawy efekt przyniesie również gra kontrastów, np. jednolita narzuta i wzorzyste poduchy. Nie przesadzaj jednak z wielością takich dekoracji, aby nie zatracić harmonijnego charakteru sypialni.
Wygodny odpowiedniego materaca: klucz do komfortowego snu i stylowej sypialni
To, jakie łóżko do sypialni wybierzesz, ma ogromne znaczenie. Ale jeszcze bardziej istotny jest materac do sypialni. Zły wybór skutkuje koniecznością bólem mięśni i stawów. Nieodpowiednio podparty kręgosłup na pewno da o sobie znać i zapewne poczujesz rano rozdrażnienie oraz spadek energii. Na początku poszukiwań idealnego rozwiązania najczęściej pojawia się kłopotliwe pytanie – jaki wybrać materac piankowy czy sprężynowy.
Zanim zdecydujesz się na kupno, zastanów się, jakim być materac do sypialni, który będzie pasował do Twoich upodobań. Popularne ostatnio pianki wybierają najczęściej osoby, które szukają idealnego dopasowania materaca do ciała i efektu otulenia. Natomiast materace sprężynowe cieszą się większą popularnością wśród osób poszukujących stabilnego podparcia dla kręgosłupa i idealnej sprężystości. Tak naprawdę wcale nie musisz rozważać kupna jednego lub drugiego materaca, bo świetnym rozwiązaniem jest wybór hybrydy. Najczęściej materace zbudowane są z pianki i systemu sprężyn zamkniętych w systemie kieszeniowym. Dlaczego warto wybierać takie materace?
Przede wszystkim zyskujesz produkt, który ma właściwości materaca sprężynowego i piankowego. Materac pocketowy zbudowany jest na bazie setek maleńkich sprężynek umieszczonych po jednej w materiałowych kieszonkach. Większość modeli posiada kilka stref twardości, dzięki którym każda część ciała zyskuje odpowiednie podparcie. Materac kieszeniowy nie faluje podczas nacisku, co jest szczególnie ważne, gdy śpisz z partnerem. Z kolei wkłady piankowe zapewniają efekt otulenia i optymalnego dopasowania się do anatomicznych krzywizn ciała. Zależnie od rodzaju pianki, stopnia jej twardości i elastyczności, odczucia są nieco inne. Pianki termoelastycznej z pamięcią kształtu delikatnie grzeją i dłużej wracają do stanu pierwotnego po nacisku. Natomiast pianki wysokoelastyczne dodatkowo stabilizują podparcie kręgosłupa.
Jeśli szukasz jeszcze więcej przewiewności i naturalności, wybierz materac z dodatkiem maty kokosowej, który również utwardza powierzchnię spania. Duże uznanie zyskały sobie materace z dodatkiem lateksu. Osiągają bardzo duży poziom wentylacji i sprężystości, a przy okazji stanowią doskonałą ochronę przed szkodliwymi mikroorganizmami.
Pamiętaj, że dodatki w aranżowaniu sypialnianego wnętrza są bardzo istotne, ale najbardziej komfort snu zależy od tego, jaki materac do sypialni wybierzesz. Połączenie estetyki pomieszczenia i wygody tworzy optymalne warunki do zdrowego i spokojnego wypoczynku.