Malowanie ścian w pokojach. Co warto wiedzieć?

Malowanie ścian w pokoju to najprostszy sposób na nadanie wnętrzu nowego charakteru. Niezależnie od tego, jaki metraż ma pomieszczenie, należy uzbroić się w cierpliwość i zgromadzić potrzebne fundusze. O czym należy pamiętać planując malowanie ścian?

Kiedy warto pomalować ściany?

Malowanie ścian w pokojach ma sens wtedy, gdy planowany jest gruntowny remont lub po prostu gdy poprzedni kolor się już znudził. Warto rozważyć tę opcję, jeśli na ścianach pojawiają się odpryski lub trudne do usunięcia zabrudzenia.

Jak wybrać kolor farby?

Barwa ściany powinna być w dużym stopniu uzależniona od przeznaczenia pomieszczenia. W kuchni sprawdzą się kolory ciepłe i nasycone, a w salonie intensywne. W sypialni lepiej jest unikać krzykliwych kolorów, ponieważ przestrzeń powinna służyć wypoczynkowi.

Przed malowaniem ścian – planowanie

Warto poznać cenne wskazówki dotyczące samego etapu planowania malowania ścian. Najpierw należy dokładnie obejrzeć ściany pokoju, zlokalizować ewentualne odpryski i rysy oraz, w razie potrzeby, wyrównać powierzchnię. Następnie trzeba zgromadzić potrzebne narzędzia. Farbę najlepiej nakłada się przy użyciu wałka. Przydatna będzie też taśma malarska, dzięki której krawędzie framugi nie zostaną poplamione. Jeśli ściany nie były nigdy malowane, należy je zagruntować. Trzeba wybrać rodzaj farby – największą popularnością cieszą się te akrylowe. Przed malowaniem pokoju konieczne jest usunięcie z niego wszystkich mebli, a jeśli nie ma takiej możliwości, przesunięcie ich na środek pomieszczenia. Podłoga i wyposażenie muszą zostać zabezpieczone folią i taśmą malarską. Remont powinno się przeprowadzać wtedy, gdy pogoda będzie pozwalała na długie otwarcie okien i wywietrzenie malowanego pomieszczenia w trakcie i po zakończeniu czynności.

Malowanie pokoju

Malowanie rozpoczyna się od przygotowania niezbędnych produktów i wymieszania farby. Puszkę zamyka się na czas pracy. Jeśli w planach jest malowanie sufitu, od tej czynności trzeba zacząć. Jeśli nie, farbę nanosi się najpierw na problematyczne fragmenty, takie jak narożniki, okolice kaloryferów lub framug. Potem można nanieść na ścianę pierwszą warstwę farby przy użyciu wałka. Cała powierzchnia musi zostać pokryta. Po naniesieniu wszystkich warstw trzeba szybko usunąć taśmę malarską z okolic framug czy sufitu. Ostatnim krokiem jest naniesienie ewentualnych poprawek. Potem trzeba poczekać aż farba wyschnie i nie przyspieszać tego procesu. Choć samodzielne malowanie ścian może wydawać się z początku trudne, jest to kwestia wprawy i doświadczenia.

Podsumowanie

Pomalowanie ścian w pokoju to sposób na odświeżenie wyglądu pomieszczenia. Można to zrobić samodzielnie, pamiętając o kilku poradach. Przed przystąpieniem do samego malowania należy się właściwie do tego przygotować. W tym celu trzeba się zaopatrzyć w niezbędne produkty i zabezpieczyć pokój. Potem można rozpocząć malowanie ścian, pamiętając jednocześnie, by kierować się zawsze wskazówkami zamieszczonymi przez producenta na opakowaniu farby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jakie meble do pokoju dzieci? Na co zwrócić uwagę?

Następny artykuł

Budowa domu drewnianego. Najważniejsze wskazówki.

Podobne artykuły