Jaką sofę wybrać do salonu? – kryteria wyboru odpowiedniej kanapy

Aranżując salon, warto wcześniej pomyśleć o tym, jakie meble wypoczynkowe się w nim pojawią. Czy będzie to sama sofa, a może komplet złożony z sofy, fotela i stolika kawowego. To bardzo ważne, ponieważ pozwoli precyzyjnie zorganizować przestrzeń. Kolejnym równie ważnym aspektem jest funkcjonalność danej przestrzeni i plany z nią związane.

Jaka sofa będzie odpowiednia do każdego salonu?

Posiadacze dużych domów mogą pozwolić sobie na zakup sofy, której jedyną funkcją będzie relaks i elegancki wygląd. W takim wypadku można wziąć pod uwagę modne sofy na nóżkach, które dodadzą lekkości wnętrzu, ale warto zastanowić się, czy konkretny model jest odpowiedni. Wybór odpowiedniej sofy powinien być dopasowany do stylu, w którym urządzone jest wnętrze. Obecnie najczęściej można spotkać salony urządzone w stylu:

 • glamour,
 • nowoczesnym klasycznym,
 • skandynawskim,
 • boho.

Każdy z nich charakteryzuje się zupełnie innymi założeniami, kolorystyką, a także dodatkami. Biorąc pod uwagę te aspekty, można odpowiednio dopasować sofę biorąc pod uwagę jej kolor, wielkość, a także tapicerkę. Jasne sofy obite materiałem można z łatwością połączyć ze stylem boho. Do stylu glamour z pewnością pasować będą mocno nasycone barwy i bogate zdobienia. Natomiast w salonie urządzonym w stylu skandynawskim powinna pojawić się prosta sofa, utrzymana w kolorystyce szarości, bieli lub grafitu.

Jaki rodzaj sofy wybrać

Wielkość przestrzeni, w której ma stanąć sofa, a także jej otoczenie ma ogromne znaczenie. Najwygodniejsze są narożniki, z których chętnie korzystają osoby, lubiące relaksować się przed telewizorem z całą rodziną. Ze względu na ich wielkość nie każdy może sobie na nie pozwolić. Dlatego warto poznać wszystkie możliwości i dopasować model sofy do oczekiwań i możliwości, a wybór jest całkiem spory:

 • sofy modułowe – dla osób, które lubią przestawiać elementy i tworzyć różne kombinacje mebli,
 • sofy rozkładane – dla osób, którym zależy również na miejscu do przenocowania gości,
 • sofy narożne- dla osób, które chcą dobrze wykorzystać przestrzeń,
 • sofy szezlongi – dla osób, którym zależy na stworzeniu buduarowego wnętrza.

Możliwości jest bardzo dużo i przed podjęciem decyzji warto się zastanowić również w kwestii materiału, którym obita ma być sofa. Osoby, którym zależy na łatwym utrzymaniu czystości, powinny rozważyć sofy skórzane, a właściciele salonów, którzy wolą ocieplić wnętrze sofą, mogą zdecydować się na miękkie welurowe obicia.

Sofa z funkcją spania do salonu

W zależności o tego czy salon ma pełnić w domu również formę pokoju gościnnego lub sypialni w przypadku mieszkań, warto pomyśleć o zakupie sofy z funkcją spania. Wybór odpowiedniej kanapy może nie być łatwy, jeśli przestrzeń jest mocno ograniczona. Mimo wszystko w takim przypadku warto pomyśleć o wygodzie swojej i gości i wybrać taką sofę, która pozwoli na spokojny sen. Najważniejsze aspekty, gdy mamy zamiar kupić sofę z funkcją spania:

 • wielkość powierzchni spania, która nie powinna być mniejsza niż 195 cm (w przypadku wyższych użytkowników),
 • pojemnik na pościel,
 • łatwy sposób składania.

Biorąc pod uwagę te trzy aspekty, każdy będzie w stanie wybrać odpowiednią dla siebie sofę, która  będzie pełnić dwie funkcje. W ciągu dnia będzie eleganckim elementem salonu, a nocą stanie się wygodnym łóżkiem dla gości lub domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Fotel uszak - jakie są te interesujące fotele?

Następny artykuł

Jakie meble do kuchni? Praktyczne porady

Podobne artykuły