Jak dobrać odpowiednie prześcieradło do swojego łóżka?

Prześcieradła zwykle nie są sprzedawane razem z kompletami pościeli. Trzeba je dobierać osobno. I tu może pojawić się problem – jak dobrać prześcieradło do łóżka? Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę i jakie kwestie estetyczne oraz praktyczne są najważniejsze.

Jak dobrać rozmiar prześcieradła do łóżka?

Najłatwiej jest kupić prześcieradło z gumką. Dlaczego? Bo jego rozmiar jest tak policzony, by prześcieradło nie ślizgało się po łóżku i nie zsuwało z niego. Kupując prześcieradło z gumką, nie musimy się o nic martwić, a najważniejsza kwestia dotyczy zwykle koloru.

Niestety nie do każdego łóżka nadaje się prześcieradło z gumką. Można je położyć tylko na materac, który nie jest na stałe zintegrowany z łóżkiem, bo przy zakładaniu prześcieradła materac trzeba delikatnie unieść.

Jeśli chcemy pościelić np. wersalkę, musimy sami wybrać prześcieradło. Tu warto się kierować rozmiarem, ale bez ścisłego trzymania się go. Jeśli łóżko w rozmiarze 160 x 200 przykryjemy takim samym prześcieradłem, jest więcej niż prawdopodobne, że część nocy spędzimy na niczym nie przykrytym materacu. Aby prześcieradło nie ślizgało się na łóżku, powinno z niego lekko zwisać. Na łóżko w rozmiarze 160 x 200 najlepsze będzie prześcieradło 180 x 200 lub 220 x 200.

Z jakiej tkaniny powinno być uszyte prześcieradło?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Prześcieradła szyte są z różnych tkanin, a wybór zawsze jest uzależniony od osobistych preferencji.

Największą popularnością cieszą się prześcieradła z bawełny, ale też trzeba uczciwie podkreślić, że są najtańsze, a ich oferta na rynku jest najbogatsza. Bawełna to naturalna tkanina ceniona za łatwość prania i dużą wytrzymałość.

Nieco mniejszym powodzeniem cieszy się len, ale z roku na rok jego popularność rośnie. Len ma te same zalety, co bawełna. Dodatkowo trzeba zauważyć, że nie odbarwia się i nie zniekształca, nawet po wielu praniach.

Prześcieradła frotté to dobry wybór dla osób, które w nocy się pocą i potrzebują tkaniny, która odciągnie wilgoć od skóry. To też propozycja dla osób, które łatwo marzną i potrzebują ciepłego prześcieradła.

Miłośnicy luksusu na pewno chętnie przykryją łóżko prześcieradłem o satynowym splocie. W tym wypadku można liczyć na niezwykłą gładkość.

Duży wybór prześcieradeł z różnych tkanin można znaleźć w sklepie internetowym prześcieradło – lozkoholicy.pl.

Jak wybrać kolor prześcieradła?

Sceptycy twierdzą, że prześcieradło to najmniej widoczny element pościeli, więc nie ma powodu poświęcać mu dużo uwagi. To nieprawda. Dobrze dobrane prześcieradło będzie ukoronowaniem wystroju łóżka. Źle dobrane, zepsuje efekt aranżacji całej sypialni.

Prześcieradło nie musi mieć dokładnie takiego samego koloru jak pościel. Jednak zestawianie ze sobą dwóch różnych odcieni tej samej barwy trzeba robić z dużym wyczuciem. Butelkowa i oliwkowa zieleń zupełnie do siebie nie pasują. Podobnie granat i kobalt nie powinny leżeć obok siebie.

Można natomiast szukać w łóżku kontrastów. Zielone prześcieradło będzie pasowało do pomarańczowej lub brązowej pościeli. Czerwone można położyć w komplecie z czarną, biała lub szarą pościelą. Z kolei niebieskie ładnie się zaprezentuje obok soczystej pomarańczy.

Kolor prześcieradła może być też powtórzeniem barwy motywu na prześcieradle. Jeśli np. na niebieskiej powłoczce są żółte kwiatki, to prześcieradło jak najbardziej może mieć ten sam odcień żółci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
balustrady balkonowe

Balustrady ze stali nierdzewnej - wszechstronność i elegancja w nowoczesnym budownictwie

Następny artykuł

Kompleksowe podejście do systemów grzewczych: przewodnik po akcesoriach centralnego ogrzewania

Podobne artykuły