Rosnący ceny prądu i gazu sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Popularnością wśród prywatnych inwestorów, jak i firm cieszą się w szczególności panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Zakłady przemysłowe stawiają również na energię wiatrową. Zrównoważone i ekologiczne rozwiązania odgrywają ogromnie ważną rolę we współczesnym świecie. Dlaczego warto wspierać rozwój OZE w naszym kraju? Przychodzimy z odpowiedzią!
Odnawialne źródła energii – czym są?
Źródła energii dzielimy na te odnawialne, czyli OZE oraz nieodnawialne. Te pierwsze charakteryzują się tym, że łatwo je odnowić i są niewyczerpalne. Zaliczymy do nich energię pochodzącą z wody, wiatru, słońca czy energię geotermalną. Można je pozyskiwać oraz przetwarzać na energię cieplną czy elektryczną. Do ekologicznych źródeł energii odnawialnej należą też: pellet, słoma czy zrębki drewna, czyli produkty zaliczające się do tzw. biomasy.
Jak można się domyślać, nieodnawialne źródła energii cechują się z kolei ograniczonymi zasobami. Należą do nich m.in. gaz ziemny, ropa naftowa czy węgiel. Na całym świecie rola źródeł odnawialnych zaczyna być coraz większa. W naszym kraju ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza instalacje fotowoltaiczne. Wiele osób inwestuje w magazyn energii do fotowoltaiki, który pozwala na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także pompy ciepła, czyli urządzenia dające nam możliwość ogrzewania domu. w energooszczędny sposób.
Dlaczego opłaca się inwestować w alternatywne źródła energii?
Po pierwsze należy mieć świadomość, że OZE to nieskończone źródło energii. Zasoby paliw kopalnych na naszej planecie są ograniczone, natomiast ich odnowa zależy od procesów geologicznych, trwających długi czas. Nie można zapomnieć, że samo wydobywanie paliw kopalnych stanowi zagrożenie dla środowiska. Alternatywą dla ich zastosowanie są właśnie odnawialne bogactwa naturalne. Energia pochodząca np. z promieniowania słonecznego może być pozyskiwana bez przerwy. Instalacje OZE nie mają negatywnego wpływu na otoczenie, a w procesie wytwarzania energii nie dochodzi do emitowania CO2, lub szkodliwych gazów cieplarnianych.
W odnawialne źródła energii z pewnością warto zainwestować też ze względu na przyszłość naszej planety. Korzystanie z nich ogranicza negatywny wpływ na klimat, jak również zmniejsza zmiany klimatyczne. Postawianie na energię odnawialną to także sposób na osiągnięcie niezależności energetycznej. Za pomocą paneli słonecznych lub turbin wiatrowych, sami wyprodukujemy energię elektryczną, która sprosta naszym potrzebom. Nie jesteśmy więc uzależnieni od dostawcy energii i wahających się cen prądu na rynku. Alternatywne źródła energii to też oszczędność finansowa. Oczywiście, na początku musimy liczyć się z wysokimi kosztami początkowymi instalacji, jednak inwestycja ta po pewnym czasie się zwróci i będzie przynosiła widoczne oszczędności. Inną zaletą tego rozwiązania jest też tworzenie miejsc pracy. Budowa i utrzymanie elektrowni słonecznych, farm wiatrowych czy instalacji geotermalnych wymagają nowoczesnej technologii i dobrze przeszkolonej kadry.
Inwestowanie w odnawialne źródła energii – pozostałe korzyści
Czy warto inwestować w alternatywne źródła energii? Jak najbardziej! Sposoby wytwarzania energii elektrycznej z zastosowaniem odnawialnych źródeł przynoszą nam także wiele innych korzyści:
- sprzyjają poprawie klimatu, jak i naszemu zdrowiu,
- wyróżniają się wysoką wydajnością,
- gwarantują stały koszt jednostkowy uzyskiwanej energii elektrycznej,
- mają niewielkie wymagania dotyczące konserwacji,
- są zgodne z normami Unii Europejskiej,
- pozwalają na gromadzenie energii i jej późniejszą odsprzedaż,
- działają samodzielnie przez całą dobę.
Inwestowanie w odnawialne źródła energii okazuje się opłacalnym rozwiązaniem. Zapewnia nam stabilność, długoterminowe oszczędności i bezpieczeństwo energetyczne. To dobry krok w kierunku dbania o naszą planetę i przyszłość kolejnych pokoleń.