Reduktor gazu z manometrem: niezbędny element instalacji zasilanej gazem płynnym

Drastyczne podwyżki cen gazu ziemnego dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych spowodowały, że w naszym kraju szybko rośnie zainteresowanie instalacjami zbiornikowymi zasilanymi gazem płynnym – propanem oraz mieszaniną propanu i butanu. Jest to interesująca alternatywa dla gazu ziemnego (miejskiego), również na poziomie ekonomicznym i ekologicznym. Gazu płynnego można używać nie tylko do gotowania czy podgrzewania wody, ale też ogrzewania całego budynku oraz do celów przemysłowych, rolniczych i profesjonalnych. Jednym z nieodłącznych elementów instalacji zbiornikowej jest reduktor gazu z manometrem, którego zastosowaniu bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Funkcja reduktora gazu

Reduktory gazu płynnego, w tym modele z manometrem, to urządzenia dedykowane pracy w instalacjach zasilanych propanem lub mieszaniną propanu i butanu. Gaz płynny jest magazynowany w specjalnych zbiornikach ciśnieniowych, zarówno naziemnych, jak i podziemnych, o różnych pojemnościach w zależności od przeznaczenia gazu.

Urządzenia takie jak kuchenki, przepływowe podgrzewacze wody czy kotły grzewcze nie są jednak przystosowane do zasilania gazem w stanie ciekłym. Ten musi zostać zredukowany do fazy lotnej, za co odpowiada właśnie reduktor.

Główną funkcją reduktora gazu z manometrem jest zmniejszenie ciśnienia gazu z wysokiego, jakie panuje w zbiorniku, do poziomu bezpiecznego dla urządzeń przystosowanych do zasilania gazem płynnym.

To warto zapamiętać:

Butle gazowe są wypełnione paliwem pod wysokim ciśnieniem, co uniemożliwia bezpośrednie zasilanie gazem poszczególnych odbiorników. Konieczne jest tutaj zastosowanie reduktora, który de facto odpowiada za poprawną pracę urządzeń zasilanych gazem płynnym.

Reduktory pierwszego i drugiego stopnia

Reduktory gazowe dzielimy na dwie podstawowe kategorie, czyli:

  1. Reduktory pierwszego stopnia montowane bezpośrednio w zaworze zbiornika gazowego. Ich zadaniem jest pierwsza redukcja ciśnienia gazu do wartości między 0,5 a 2 bar. Dzięki temu gaz może być bezpiecznie przesyłany w instalacji.
  2. Reduktory drugiego stopnia, umieszczane na dalszych odcinkach instalacji, na przykład na ścianie budynku w skrzynce gazowej, obniżają średnie ciśnienie, które zostało zredukowane przez reduktor pierwszego stopnia, do niskiego poziomu odpowiedniego dla końcowych urządzeń. Dzięki temu kuchenki gazowe, kotły oraz podgrzewacze wody mogą działać bezpiecznie i efektywnie.

To jest ważne

Stosowanie reduktorów gazowych w instalacjach zbiornikowych i butlowych jest niezbędne nie tylko dla sprawnego działania zasilanych gazem urządzeń, ale również dla bezpieczeństwa użytkowników. Reduktory gazowe są projektowane zgodnie z rygorystycznymi normami bezpieczeństwa, co minimalizuje ryzyko awarii i potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

Funkcja manometru

Na rynku znajdziemy zarówno reduktory z manometrem, jak i bez tego elementu. Te pierwsze są o tyle praktyczne, że dzięki manometrowi zyskujemy możliwość bieżącego monitorowania ciśnienia gazu, co z kolei pozwala np. stwierdzić niedobory paliwa i z odpowiednim wyprzedzeniem wymienić butlę czy zamówić dostawę gazu.

Więcej o funkcji reduktorów gazu z manometrem przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://sorbex.pl/reduktor-gazu-z-manometrem-podstawa-sprawnej-i-bezpiecznej-pracy-instalacji-zasilanej-gazem-plynnym/.

Gdzie kupisz reduktor gazu z manometrem?

Markowe reduktory gazu, w tym pierwszego i drugiego stopnia oraz z manometrem,  są dostępne w specjalistycznych sklepach z armaturą gazową. Odpowiedni reduktor do Twojej instalacji możesz kupić wygodnie online, bez wychodzenia z domu, z dostawą pod same drzwi.

Duży wybór reduktorów gazowych znajdziesz w ofercie sklepu internetowego SORBEX, która oferuje wyłącznie markowe reduktory sprawdzonych producentów, o przewidywalnej, wieloletniej trwałości i niezawodności.

Z pełną ofertą zapoznasz się na stronie internetowej sorbex.pl/sklep/35-reduktory-gazu-plynnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Panele podłogowe — trwałe, solidne i estetyczne

Następny artykuł
Lokalizacja wycieków

Lokalizacja wycieków wody w mieszkaniu - poradnik

Podobne artykuły