Odpowiedni dobór materiałów izolacyjnych jest bardzo ważny dla zapewnienia komfortu termicznego w domu, a w konsekwencji również dla zmniejszenia kosztów ogrzewania i chłodzenia.
Czym ocieplić dom, żeby zapewnić właściwą termoizolacyjność budynku i oszczędzić na ogrzewaniu i klimatyzacji? Na rynku dostępnych jest wiele opcji izolacyjnych: styropian i wełnę mineralną stosuje się od zewnątrz na elewacji, podczas gdy piankę poliuretanową metodą natrysku, a także wspomnianą wełnę mineralną w rolkach – od wewnątrz. W tekście poniżej skupimy się głównie na izolacji zewnętrznej za pomocą styropianu. Dowiedz się, dlaczego warto wybrać tę metodę ocieplenia!
Wełna mineralna – alternatywa dla styropianu
Choć głównym bohaterem tego tekstu jest styropian, prezentując popularne metody ocieplania budynków nie sposób nie wspomnieć o wełnie mineralnej. Jest to materiał bazujący na włóknach skalnych lub szklanych, jednak z uwagi na procesy przemysłowe konieczne do wytworzenia wełny, nie można nazwać go naturalnym. Mimo że wełna mineralna charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną oraz akustyczną, jest zdecydowanie mniej chętnie wybierana do ociepleń zewnętrznych niż styropian ze względu na higroskopijność oraz wysoką cenę. Najczęściej wełnę stosuje się do ociepleń poddaszy od wewnątrz – miękkie arkusze pozwalają szczelnie wypełnić przestrzenie między krokwiami. Warto zaznaczyć, że obecnie powoli wełnę w roli ocieplenia poddaszy wypierają piany poliuretanowe.
Najbardziej popularny styropian biały
Styropian biały, znany również jako EPS (Expanded Polystyrene), jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych w budownictwie. Jest lekki, łatwy w obróbce i stosunkowo tani. Powstaje poprzez spienianie granulek polistyrenowych. W ten sposób powstaje masa, z której następnie formowane są bloki. Kolejno bloki cięte są na płyty o odpowiednich wymiarach. Biały styropian to stosunkowo tani materiał budowlany, który skutecznie izoluje termicznie i akustycznie, dlatego jest używany od wielu lat do ocieplania podłóg, dachów, ścian zewnętrznych oraz fundamentów.
Alternatywa dla białego EPS – styropian grafitowy
Styropian grafitowy/szary to udoskonalona wersja styropianu białego. Do jego produkcji dodaje się związki, które zwiększają właściwości termoizolacyjne jak np. grafit. Dodatki sprawiają, że płyty styropianowe lepiej zatrzymują ciepło w budynku, co zwiększa ich efektywność izolacyjną przy mniejszej grubości materiału. Styropian grafitowy/szary jest zatem idealny dla tych, którzy szukają materiału o wysokich parametrach efektywności energetycznej przy możliwości zastosowania cieńszej warstwy izolacji.
A może płyty XPS?
EPS (Expanded Polystyrene) to opisany już styropian biały i grafitowy/szary wytwarzany metodą spieniania granulek polistyrenowych. Alternatywą dla EPS są płyty XPS (Extruded Polystyrene). Styropian XPS powstaje w procesie ekstruzji: Dzięki temu procesowi płyty styropianowe XPS charakteryzują się jednolitą, zwartą strukturą i brakiem porowatości, a w rezultacie lepszymi parametrami izolacyjnymi niż EPS. Płyty XPS charakteryzują się większą odpornością na wilgoć i nacisk, co czyni je szczególnie odpowiednimi do izolacji miejsc narażonych na te czynniki, takich jak fundamenty, podłogi na gruncie czy tarasy.
Dlaczego wybrać styropian?
Wybór styropianu jako materiału izolacyjnego niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to materiał ekonomiczny, który oferuje dobre parametry izolacyjne przy relatywnie niskich kosztach. Jest łatwy w montażu, co obniża ogólne koszty prac budowlanych. Styropian jest również lekki, co ułatwia transport i przenoszenie płyt podczas prac ociepleniowych. Nawet najbardziej podstawowy styropian biały jest materiałem wystarczająco odpornym na działanie wilgoci, co zapewnia warstwie ocieplenia długotrwałą efektywność izolacyjną bez konieczności remontu czy wymiany. Wybierając styropian, można osiągnąć znaczące oszczędności energii oraz poprawić komfort termiczny wewnątrz budynku. Jest to także materiał bardzo bezpieczny dla użytkownika i kontakt z nim nie grozi konsekwencjami zdrowotnymi. Warto podkreślić, że choć styropian jest materiałem syntetycznym, to jednak poddaje się go recyklingowi, co czyni go bardziej przyjaznym dla środowiska.